18. únor 2019    

Slepá spravedlnost si v případě klientů H - Systému zacpala i uši


Všichni už to víme. Třiašedesát rodin teď oblétá černá můra z rozhodnutí Nejvyššího soudu. Musíte se ze svých domů vystěhovat. Středočeská obec Horoměřice se v mžiku stala nejsledovanějším místem v zemi. Protože po více jak dvaceti letech (!) soudních tahanic padl konečný verdikt, jehož opakování by teď bylo jen sypáním soli do rány. Kdo by se jen nadál, že právě tento rozsudek bude přelomovým okamžikem, který má dokázat schopnost i úroveň české justice? A zároveň i zprávou občanů, aby ve spravedlnost příliš nevěřili a své domovy bránili sami?


Analogii celé kauzy výstavby domů započaté společností H-Systém zřejmě netřeba příliš popisovat. Snad jen to, že hlavní aktér Petr Smetka si svůj trest odpykal a způsobenou škodu splácí. Ostatně kvůli tomu se klienti H-Systému za to taky hodně přimlouvali, aby byl podmínečně z výkonu trestu propuštěn a mohl své dluhy vůči klientům splácet. Nepovedlo se, soudy si zacpaly i uši, trest si Smetka musel odpykat celý. Avšak musel by žít celých 634 let, než by splatil poslední korunu. Tím je jeho podíl viny de iure uzavřen.

Případ ale nově z výše uvedených důvodů žije dál. Teď se jedná o justici jako takovou. Nastavila si tím zrcadlo, v němž odraz podoby českého soudnictví bude i odrazem celé společnosti. Protože strohé paragrafy jsou jedna věc a dobré mravy druhá. Soudce totiž má právo hodnotit míru zavinění i s přihlédnutím možnosti nápravy či naopak se stálým nebezpečím pro společnost. V případě H-Systému hodnotil požadavky konkursního správce a vyhověl mu. Dopad na klienty to má vyloženě likvidační. Provinili se tím, že do nového bydlení stále investovali, protože jako bezúhonní lidé chtěli slušně bydlet. Půjčovali si, zadlužovali se, nikdo z nich svůj domov ve výstavbě nefinancoval podvodně.


Soud je ale poslal na ulici a bydlete si, kde chcete. Zrovna tak, jak to dělá v případě záměrných dlužníků a osob s pochybnou minulostí. V rozsudku Nejvyššího soudu v tom není rozdíl. A právě ten měl v intencích dobrých mravů v případě klientů H-Systému rozlišit. Udělá to snad Ústavní soud? Co s českou veřejností tento případ vůbec udělá? S tím asi nová vláda ani ve snu nepočítala, že obec Horoměřice teď bude přímo otevřeným bojištěm vlády samé. Se svou zlobou z beznaděje se totiž klienti H-Systému už na nikoho jiného zřejmě ani neobrátí. Ztratit už nemají co.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?