20. březen 2019    

Šlechtová? Řekněme, že je to milá holka...


Dosavadní ministryně obrany Karla Šlechtová je nyní v médiích skloňována ve všech pádech. Možná už i před vlastním pádem, ale to se samosebou brzy pozná. Ovšem je-li slovo brzy v řádu týdnů, které po vnitrostranickém referendu ČSSD rozhodnou o osudu důvěry vlády jako takové. Nicméně zpět ke Karle Šlechtové. Dělostřelecká příprava úderky Lidových novin má na adresu ministryně zase co na práci – zda je to na popud z „vyšších míst“ je otázka svědomí těch, kteří jsou jim podřízení. Stačí se ohlédnout v čase a nic z toho směrem ke Karle Šlechtové nenajdeme.


Co lze ale objevit v osobě této agilní ženy, je agilnost sama. Není pochyb, že povaha ambiciózního člověka se pohybuje někdy na hraně veřejné stravitelnosti. Což ale nemusí nutně znamenat vyložený společenský lapsus. Ten však nastává v okamžiku, kdy uvedené aspekty lidské povahy ještě provází exhibicionismus. Ten vyvolává i nutkání sebeprezentace a malér na sebe nenechává dlouho čekat. Právě exhibo do značné míry Karlu Šlechtovou ovládá. Dokládá to například pokusem o selfíčko se světově proslulým italským borcem v sedle motocyklu Valentinem Rossim. Šlechtové hafík na věnci u pomníku Neznámého vojína je dnes taky propíraným průšvihem, popisovat ho proto netřeba. Co ale trochu popsat lze, je oddanost ministryně k modlům její duše, Andrej Babiš k nim bezesporu patří. Nebo možná patřil, když zničehož nic u něj nemá zastání.


Zaslepenost ženy k ambiciózním mužům je stará jako existence obou pohlaví dohromady. Proč by Karla Šlechtová měla upřednostit sebereflexi, nota bene od chvíle, kdy ji padre české politiky vychvaloval do nebes? Ten pocit přetrvává, i když osud opět otočí příslovečným kolem. Prozření pak trochu bolí a právě to lze nyní u Karly Šlechtové pozorovat. Protože vždy to bude osoba, které jednou musí dojít, že i ona splnila úlohu člověka na jedno použití. Andrej Babiš své podřízené ani jinak nevnímá, protože to ani jinak neumí. Prezident Miloš Zeman, k němuž Karla Šlechtová oddaně vzhlíží úplně stejně, třeba jednou použije známou jakešovskou parafrázi předlistopadového šéfa československých komunistů: No tak řekněme, paní Šlechtová. Je to milá holka...

Dál už to všichni jistě znáte. Kola osudu se ale točí dál, ať už bude na ministerstvu obrany kdokoliv. Stačí si vzpomenout na Karolinu Peak (LIDEM). Ve funkci ministryně byla pouhých osm dní. Po jejím vyhazovu si za další týden na ni nikdo ani nevzpomněl. A že měla pejska taky.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?