20. únor 2019    

Sexy vláda Andreje Babiše. Na funkci Malé to mít vliv (ne)bude


Kdo si nyní vybavuje epizodu z filmu Vesničko má středisková, vybavuje si ji správně. Jen si místo vyplašeného rostlináře, který si genitál popálil krabičkou se sirkami, dosaďme současnou mediální politickou hvězdu Taťánu Malou. Tu teď pálí její úroveň vzdělání, tedy alespoň je solí v očích kritiků. Ministryni spravedlnosti, soudě podle jejích reakcí, asi moc ne. A zřejmě už vůbec ne premiéra Andreje Babiše, který rovnou médiím vpálil, že na funkci ministryně pochybnost autorství diplomových prací nejoddanější vlajkonošky hnutí ANO, mít vliv nebude. Tak tedy nebude, zrovna tak jako ve zmíněné filmové humoresce. Protože se pomalu a jistě z české politiky stává kabaret, kde už jen chybí účinkující typu Felixe Holzmanna.


Volič by měl současnému kabinetu vlastně fandit. Není dne, aby se nebavil a dobrá zábava by neměla končit nikdy. Jen tak se obyčejný občan dozví, kdo na kterém ministerstvu je větší šíbr v komičnosti. Takže se ohlédněme do minulosti ministerstva spravedlnosti, aby bylo právě spravedlnosti učiněno zadost. První polistopadová šéfka rezortu Dagmar Burešová byla, co se vzdělání týče, nezpochybnitelná osobnost. Navíc statečná oponentka minulého režimu. Nedávno zesnulé první dámě české justice profesní erudici nelze upřít. Přesto měla jednu slabou chvilku, když se zamyslela nad otázkou nápravy kriminálníků. Nebo alespoň těch, kterým je dovoleno na pár dní navštívit rodinu. Ti, kdož jí nemají, by mohli strávit třeba víkend s jinými rodinami. Rozuměj dobrovolníky. To aby vězni měli pocit, že je společnost nezavrhuje. Nenašel se dobrovolník ani jeden, zato spousta kritiků ťukající si prstem na čelo.

O podobný údiv se postaral Jan Kalvoda, stejný šéf rezortu v době Klausovy vlády. Úřadoval a hodnotil, až jednou svým hodnocením vzbudil pozornost. Takto se přece nemůže vyjadřovat člověk s právnickým vzděláním. A pak to šlo šupem – vážený pan ministr totiž žádný JUDr. nebyl. Titul doktora práv si přisvojil neoprávněně. Bez dlouhých řečí svůj post opustil a tím celá šlamastyka skončila. Tento podvůdek totiž vliv na funkci měl.

To jiný kalibr byla Daniela Kovářová v tehdejší Fischerově vládě. Víc jak řízením ministerstva spravedlnosti proslula psaním erotické literatury. Vřelým vztahem k sexu se ani netajila a ruku na srdce, proč jí to mít za zlé? Jen se ne a ne dopídit zákonů, které by Sněmovna uznala funkčními coby doklad ministerské píle o blaho lidstva před zlem a pomluvami zakotvené v trestním zákoníku.


Taťána Malá s podporou Andreje Babiše vlastně ani nedostala příležitost dokázat to, kvůli čemu byla do čela rezortu spravedlnosti nominována a pak za velkého halasu jmenována. Oponentům její současné mocenské pozice by měla veřejnost dát nezakrytě najevo, aby s tím nesouhlasným kušněním konečně přestali. Třeba se pak budou už za břicho popadat, nebo taky ne. V každém případě v tom pomyslném divadle v pražské Vyšehradské ulici bude zase asi vyprodáno. Jen snad na ten správný moment, kdy už může publikum účinkujícímu zatleskat, si nedá Taťána Malá na čas. Zrovna tak jak to navrhovala v případě zásahu ramena spravedlnosti kvůli menšímu čapímu malérku páně pemiéra.


(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?