18. únor 2019    

Schopní lidé do politiky nechtějí. Nemají schopnost si v ní dupnout

Úroveň současné české politiky je dána samotnými politiky. Tím je zároveň formován i způsob, jak vyzrát nad voličem, který by mohl dokonce přemýšlet, proč se ta která osoba do politiky dere. A tak se voličům servírují lahůdky typu rychlých opatření, jako například zbudování nových inženýrských sítí, nebo komunikací, protože ty staré život lidem v obci silně znepříjemňují. Na podobné sliby slyší téměř každý, protože kodrcat se ve vsi autem po rozbité silnici už jednoho někdy pořádně naštve. Což je velmi zjednodušený příklad toho, k čemu se pak obrací pozornost člověka, když jiný člověk říká, jak si s tím letitým a zejména nákladným problémem poradí.


Jenomže je to zpravidla osoba, která už v politice působí a chce i nadále. Je tu ale jiný člověk, který slib dotyčného zpochybňuje, navíc podkládá argumenty a zcela jasně predikuje, že zůstane zase jen u slibu. Protože záměrem politika je být znovu zvolen. Tato dějová zkratka má však reálnou podobu - v jistém pražském obvodu se výše uvedené dělo už před čtyřmi roky, kdy volič nadšeně dotyčného politika volil. Po další čtyři roky pak volič jakékoliv nadšení ztratil, protože silnice je ještě víc rozbitá a bylo by lepší ji snad už jen přeletět. Volič si proto vzpomněl na tehdejšího oponenta s argumenty, které časem navíc obohatil jasným a ekonomickým rozborem, jak tuto lapálii vyřešit. Za pravdu mu dali i někteří stávající komunální politici, jen několik jiných nikoliv. A to hodně důrazně. Protože by museli od válu.


Volič tak dostal zprávu, že schopný jedinec nic nezmůže proti neschopným právě od schopného jedince. Nemá sílu ani chuť prosazovat zlepšení věcí veřejných způsobem neschopů. Tedy intrikami a pomluvami, které nakonec převálcují i celé zastupitelstvo, protože kvůli jedinci si pak život nechtějí znepříjemňovat taky. Pak se nelze divit, že se i v jiných patrech politiky děje něco podobného. Protože není rozdílu mezi jejich charakterem, dá-li se to slovo ještě vůbec použít. Výsledkem toho už není podpora reformního programu schopných jedinců, ale urputné dláždění cesty do nikam.


(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?