21. leden 2019    

S veřejnými průzkumy roste optimismus těch, kterým čísla přejí


Je to v podstatě logické – když se lídr strany dozví, že je mu veřejnost nakloněna, vyjádří naději. Když se dozví, že z příklonu se ozývá už i potlesk, vyjádří už přesvědčení, že se stane ve volbách vítězem. Asi takto reaguje na poslední průzkum veřejného mínění Petr Fiala (ODS), kterýžto jeho modré partaji přisoudil aktuálních 16 procent z minulých jedenácti. Pětiprocentní skok potěšitelný jistě je, otázka, jak dlouho vydrží, tady bude stále. A to až například do podzimních komunálních voleb. Jsou totiž občany mnohem sledovanější, protože nevolí jen strany, ale konkrétní lidi na úřadech, s nimiž každodenně přicházejí do styku. „Kluci z plakátu“, tedy lidé z vysoké celostátní politiky, působí na občana vždy poněkud odtažitě. Tedy pokud to není zdatný rétor, který svou líbivou fabulací, takříkajíc, člověka zblbne. Žádná práce, na rozdíl od komunálních politiků, za ním ale nikdy vidět není.


Petr Fiala měl od veřejného propadu občanských demokratů hodně nevděčnou pozici. Vlastně ji stále má, protože na tehdejší šíbry, kteří stranu proměnili v byznys centrum na Jánském vršku, se tak trochu pozapomnělo. V popředí ODS je nový lídr, blazeovaný pan profesor a politolog, dalek všem vulgaritám, padajících z úst kdekterého jiného politika. Že obecně česká politická scéna zhrubla, je už dávno známý fakt. Intelekt Petra Fialy je sice nezpochybnitelný, leč jeho veřejná prezentace působí stále poněkud bezbarvě. Jinými slovy akademik, který z cesty slušňáka nesejde. Tak to sice má být, ale je v tom vlastně úplně sám. Zrovna tak jako volič, který se rozhoduje, zda nadále trpět Babišovy čáry máry v sestavování vlády, jejíž důvěra je ještě kdesi za horizontem.


Občanským demokratům, jakožto druhé nejsilnější pravicové straně, nahrává k vzestupu veřejné obliby kouzlo nechtěného -  v médiálním prostoru je dlouhou dobu přebabišováno. Únava z monologu toho, kdo pořád říká to samé. Kdo by pak neusínal, pokud upadající pozornost nepřehluší   jiná informační rána? Tak ale hned tak nepřijde, leda že by současná politická krize na Úřadu vlády přerostla v zákrok psychiatrů. Volič má sice na výběr několik dalších partají, ale znáte to – tipuje, která že se, na rozdíl od minulosti, přece jen jen trochu polepšila. Volba padla ODS.  Tedy návrat bývalých voličů ODS, způsobené nikoliv z obdivného vzhlížení k novému lídru.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?