25. červen 2019    

S brexitem je to jako že včera není dnes a zítra se uvidí


Desetitisíce demonstrantů v ulicích Londýna. Chtějí nové referendum o brexitu. Tisíce otázek bez odpovědi, jak to celé martyrium o odchodu Velké Británie z Evropské unie asi dopadne. Spekulace stíhá spekulaci, stíhají teď, samozřejmě rétoricky, už i samotnou premiérku Theresu Mayovou členové její vlastní vlády. Chtějí rezignaci premiérky. Vede brexit odnikud nikam. A co víc, došlo to tak daleko, že teď Brusel paradoxně Mayové radí, jak z té šlamastyky ven. Odklad odchodu mění svá data, zrovna tak jako náladu obyvatel Velké Británie. Proto demonstrují v ulicích.


Jak dny běžely a s ními se i blížilo původní datum ukončení členství ostrovního království v EU, nervozita z výsledku toho všeho se pomalu a jistě měnila v hysterii. A když jakýkoliv záměr ovládne hysterie, nemůže nic dopadnout dobře. Protože překotné návrhy jak z toho všeho vybřednout, jen vrší na sebe další pochybnosti. Výsledkem zpravidla potom je, že pokus o změnu je příliš velkým rizikem než to, co už známe, co máme ověřeno a co můžeme od toho nadále čekat. Takže nula od nuly pošla, a veškeré to hemžení v pokusu o změnu k lepšímu byla jen ztráta času.

Tak nějak si lze vysvětlit současný vývoj ve Velké Británii, která se motá ve vlastních iluzích všeho druhu, co se brexitu týče. To je samozřejmě špatně, protože celý ten proces, byť započal vcelku poklidně až do samotného referenda, se postupně přeměnil v pouhý zmatek. Rizika odchodu z EU převládala nad výhodami a teď co je riziko a co výhoda? Pro stávající členské země se stává rizikem úplně vše, co se dosud ve vztahu k Velké Británii považovalo za samozřejmé. Tedy například studijní pobyty, pracovní povolení a mnohé další. A mnozí cizinci už za těchto podmínek už v Anglii silně zakořenili. Takže se může v případě divokého brexitu stát, že ze dne na den budou muset ostrovní království opustit. A co je výhoda? Pro ostatní členské země jedna nesporná. Takhle se odchod z EU asi nedělá.


Proto na příkladu Velké Británie vidí, čeho se vyvarovat. Nikoliv všech těch očistců, kterých je nyní Evropa svědkem. Vyvarovat se především toho, aby případný další členský stát, uvažující o odchodu, nezmatkoval tak, jako Velká Británie, která sama sobě připravila horké chvilky a paradoxně na domácí půdě. S brexitem je to teď jako že včera není dnes a zítra se uvidí. Brusel totiž taky dokázal svou neschopnost. Alibisticky jen čeká, jak to celé dopadne. Protože si s tím taky neví rady. Což jen dokazuje, že společenství EU je pouhá záležitost jedné velké pokladny, do které je třeba sypat a tvářit se, že všemu a všem rozumíme a když z té pokladny budete něco chtít, bude pak jenom po našem. Přitom stačilo toto malé brexitové zemětřesení a najednou všechno je jinak. Jak s Bruselem, tak s Theresou Mayovou.


(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?