13. prosinec 2019    

Rusko se už dohodlo, vzniká nová Varšavská smlouva


Embargo proti Rusku, zdá se,  nepoškodí ani tak tu velkou zemi jako ty, kteří to embargo vyhlásili. Jo, to je cena za tu ideovost. Putin umí počítat.  Lidé, které budou propouštět z práce kvůli ztrátám ruských trhů, budou jistě moc rádi.V celé Evropě.

Rusko si najde během čtrnácti dnů jiné dodavatele a ten trh, který bývalý východní blok ztratil a pak zase pracně deset let péčí druhé generace diplomatů pracně obnovoval,  je opět pryč. Tentokrát navždy. Gratuluji. Máme krátkozraké ve vládě. Té české i té evropské. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Irena Ryšánková.

Rusko se už dohodlo. S Běloruskem a Kazachstánem, dalšími bývalými sovětskými republikami, s Tureckem a zeměmi  Latinské Ameriky. Rodí se nová Varšavská smlouva. Mléčné výrobky bude Rusko dovážet z Nového Zélandu. Brazílie v sankcích vidí šanci, jak posílit export hovězího masa, sóji a obilnin. Brazílie by byla schopna pokrýt celý výpadek amerického exportu kuřecího masa do Ruské federace.

Na zákazu importu potravin do Ruska z českých firem nejvíce doplatí Hamé (900 milionů korun, 20% tržeb) a Madeta (150 milionů korun, 20 procent produkce). V roce 2011 činila   hodnota českého zemědělského exportu do Ruska 1,87 miliardy korun, o rok později 2,2 miliardy korun a v roce 2013 to již bylo 2,45 miliardy korun. Doteď se všichni snažili najít stabilitu pro ekonomiku v "bezedném" trhu Ruska. Za první pololetí letošního roku vyvezli zemědělci a potravináři do Ruska zboží za 1,5 miliardy korun. Například pouze piva se do Ruska vyváží v posledních letech za více než půl miliardy korun. Ročně.

Čeští zelináři, ovocnáři i mlékaři se obávají dovozů nadbytečné produkce, zejména z Polska jehož výpadek je největší a vnitřním trhem nevykompenzovatelný.   Ministr Jurečka, polské a lotyšské úřady vyzývají  občany k podpoře místních výrobců. Jezte polská jablka, naštvete Putina.

Litva by mohla mít kvůli embargu nižší HDP až o téměř 4 %. Finská firma Valio doteď vyvážela do Ruska mléčné výrobky v hodnotě 400 milionů euro ročně, hlavně máslo a sýry. Její kamióny nebyly vpuštěny na území Ruska. Němečtí zemědělci se přeorientovávají na Čínu.  Ministerský předseda Austrálie Tony Abbott pohrozil Rusku, které zavedlo obchodní embargo, ještě přísnějšími sankcemi... Hm.

Příští týden možná bude nouzové setkání ministrů v Radě EU. Evropská Komise bude muset řešit problém - vyrovnání ztráty z ruských sankcí  evropským zemědělcům z fondů EU. Francie, která je jedním z hlavních výrobců zemědělských produktů v Evropě a má mimořádně vlivnou zemědělskou lobby, je „hluboce znepokojena“ důsledky ruského potravinového embarga pro evropský trh zemědělských produktů. Země EU doposud vyvážely do Ruska zboží v odvětví "jídla a živých zvířat" za 8,8 miliardy eur. Celkem jde o zemědělskou produkci za 12 miliard eur.

Rusko zvažuje, že svůj vzdušný prostor uzavře nejen pro ukrajinské lety, ale i pro tranzitní lety dopravců z Evropské unie a USA. Do  středy po oznámení Ruska o případné blokádě ruského vzdušného prostoru akcie západních leteckých společností ztratily odhadem 4,5 miliardy dolarů a táhnou dolů evropské akciové trhy. Každá země EU má s Moskvou dvoustrannou dohodu o létání nad ruským vzdušným prostorem, a Rusko je legálně oprávněno vzdušný prostor uzavřít, smutně konstatuje Evropská komise.

Air France klesly ve středu o 4,7 procenta, za poslední dva dny celkem o 11%. Lufthansa klesla o 2,9 procenta , ztrácí přibližně 570 milionů eur, resp. 10 % své hodnoty. Finnair klesl o 2,2 %, během dvou dnů ztatil 30 millionů eur z hodnoty společnosti. Ryanair ztratil v posledních dvou dnech celkem 184 milionů eur a akcie klesly o 2 %. Akcie British Airways a Iberia spadly o 6,5 %, konsorcium ztratilo více než 745 millionů eur. Kapitalizace americké Delta Airlines spadla o 1,1 mld USD. American Airlines ztratily 675 mil. USD - 2,5 procent své tržní hodnoty a United Airlines přišly o 562 milionu USD. Národní letecká společnost v Rusku Aeroflot ztratila v průběhu posledních dvou dnů téměř 9 % své tržní hodnoty - téměř 5 miliard USD.

(rp,ir, foto: mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946