20. září 2019    

Rada pro ČSSD: Zrušte protikuřácký zákon a preference vyletí nahoru


Tak už i Slováci budou pomáhat sociálním demokratům nastražit na voliče tu správnou past. Povolali Roberta Žanonyho, devětatřicetiletého šíbra, který pomohl Robertu Ficovi k moci. Lubomír Zaorálek si od něj údajně slibuje vzestup obliby partaje. Teď už zbývá jediné – dobře to narafičit. Nic jiného přece poradci všeho druhu za úkol nemají. Zda ale budou platit stejné návnady, jako v národu na Dunaji, to už samosebou ukáží až volební podzimní výsledky. Nicméně jedna zaručená rada, jak v hitparádě slibů vystoupat o pár příček nahoru, se nabízí už teď. Stačí si všímat počasí a nálady obyvatelstva.  


Ta se mění právě s počasím, zrovna tak jako sliby politiků. Jenomže jedno platí pořád – když člověku něco oblíbeného vezmu, bude kušnit a chtít to zpátky. A ten, kdo se o to postará, sklízí potlesk. Kýžená ovace je u sociálních demokratů v nedohlednu, tak co takhle nabídnout lidem zrušit protikuřácký zákon? Už pár týdnů po zavedení se jeví jako dvousečná zbraň, kterou tabáková veřejnost vnímá jako velké negativum. Ta nekuřácká poměrně taky, protože něčí nařízení už dané zákonem považuje za diskriminaci v podnikání. Rozklad problému je přitom poměrně jednoduchý: Letní parna a tržby majitelů pohostinství zatím nedosahují přílišných ztrát, mají-li u svých podniků venkovní posezení. To nikdo příliš nekušní, protože prostor na svou oblíbenou cigaretu je tím daný. V opačném případě už taková spokojenost není. Majitelé kamenných osvěžoven bez možnosti venkovní obsluhy ztráty hlásí. Otázka tedy zní: Kde jsou všichni ti nekuřáci, kteří předtím do zahuleného lokálu raději nechodili? Odpověď: Nikde. Protože už předtím měli na výběr a taky si vybrali. Samosebou nekuřácký podnik, kterých bylo a je dost. Není teď důležité, kdo protikuřácký zákon prosazoval, ať už z příkazu Bruselu nebo z hlavy zdravokárců. Je teď velmi důležité, kdo lidem navrhne změnu. Ten čas přijde brzy, venkovní posezení má v jeho běhu jepičí rozměr. Když změnu navrhne po nos v průšvihu ponořená sociální demokracie, může si připsat mnoho kladných bodů. A jakýsi Robert Žanony aspoň bude mít dost času na prohlídku Matky měst.


Ovšem tady pozor – slib a jeho naplnění jsou dva rozdíly. Aby jej ČSSD mohla a hlavně měla dodržet, musí sdělit, jak to udělá. Jasně, lehká rada, horší je provedení. Když ale sociální demokraté dovedli zdevastovat náladu živnostníků svými neuváženými názory ústy exministra Mládka nebo šéfa Senátu Štěcha, měli by ukázat vlídnější tvář. Problém vyřčeného negativa se totiž týká celé partaje, a může si být jistá, že těch zhruba dvacet tisíc naštvaných živnostníků ji volit určitě nebude. A že jsou mezi nimi i majitelé stravovacích zařízení je bezpochyby. Že k případnému zrušení protikuřáckého zákona budou sociální demokraté potřebovat i další tomu nakloněné strany je opět jejich problém, jak je k tomu získat. Od toho přece budou voleny. Jen je potřeba nedopřát jim pokoje a míru na duši tak dlouho, dokud svůj slib nedotáhnou do konce. Jakým nástrojem? Přesně tím, který způsobil nedávnou vládní krizi. Tedy prudkým propadem veřejné obliby, jehož výsledkem je premiér Bohuslav Sobotka. Nyní politicky mrtvý muž. Že sebou strhl i celou svou partaj, cítí především tato partaj. A že se nyní její exponenti rvou vzájemně o místa slunci, by mělo být výstrahou do budoucna, že z lidí si legraci dělat donekonečna nejde. To pak tato partaj opravdu skončí, jak zašlápnutý vajgl na ulici. To je tak, když kuřák na výběr ani nic jiného nemá. Že moudřejší je nekouřit? To jistě, ale ještě moudřejší je závisláky tímhle nedráždit.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946