21. leden 2019    

Protikuřácký zákon? Zázraky Járy Cimrmana


Jen těžko hledám slova radosti nad tím, kolik kuřáků za uplynulých pět měsíců veřejně odhazovalo berle do křoví a z plných dehtových plic vzývali naše zákondárce, aby na svých místech setrvali až do skonání světa. Protikuřácký zákon, toliko prospěšný pro huliče všeho druhu, změnil se v zázrak a hospitalizovaných milovníků tabáku valem ubývá. Tím se pyšní statistika a naše zdravotnictví vzkvétá.  Zázraky nestora české medicíny Járy Cimrmana. Dlužno podotknout, že při psaní těchto řádků jsem si nedal jointa, ani jsem do sebe neládoval taneční drogu po lopatách. Dal jsem si jen dohromady to, čemu se říká ideologie zákona, který ve skutečnosti nefunguje, zato statistika vždycky. Nebo aspoň posloupnost tvorby nesmyslů – lež prostá, statistika a diplomacie.


Má to ale svou zvrácenou logiku – zmíněný zákon nejen že omezil tržby mnohých hospod, mnohé taky svou podnikatelskou činnost kvůli tomu ukončily. Proto je třeba rovněž vyhlásit kladnou odezvu, jakožto rovnováhu této kontroverze. Vždy se pro tento účel najde někdo, kdo tak učiní a pak nastoupí prostá matematika, jakožto úsměv nad tou snahou, lépe řečeno nesmyslu. Pomiňme statistický taneček s čísly – jedna uvádí 10 tisíc nehospitalizovaných jedinců za pět měsíců, druhá 13 tisíc. Buď jak buď – znamená to, že v průměru se bez cigaret zmátořilo 70 lidí denně, celkově za měsíc rovné dva tisíce. Od loňského května brzy uběhne rok, co protikuřácký zákon vstoupil v platnost. Zbývající období do konečného ročního součtu může už statisticky znamenat, že příslušná zdravotnická zařízení budou na svých odděleních plicních chorob asi rušit nadbytečná lůžka.


A teď vážně: Spotřeba jakéhokoliv zboží je odvislá od jeho ceny. Je duben a to je přesně měsíc, který byl svého času avizován jako další etapa zdražování tabákových výrobků. Už se tak stalo, bez jakéhokoliv humbuku, zato určité překvapení nastává v trafikách, které inkasují za krabičku cigaret o čtyři koruny více. Jelikož i předtím nebyla tato závislost nijak levnou záležitostí, nová cenová úprava z ní činí menší luxus. A je to právě drahota, která mnohým kuřákům brání tasit z krabičky jednu cigaretu za druhou, aniž by na jeho zdraví měl podíl nějaký zákon. Když už se statistika chlubí úspěchem zákonodárců, pak by měla rovněž poznamenat, že na plicní choroby zemře v České republice méně lidí, než na karcinom tlustého střeva. Zakažme proto vepřové, hovězí a bifteky k tomu! Ani to kuřecí zřejmě není zrovna zdraví prospěšné, když velkochovy do výkrmu perou podpůrné prostředky. Kuře přece musí rychle růst a ne tak, jak na obyčejném vesnickém dvorku. Hlásné trouby statistiky zde ale mlčí. Protože pak už by obyčejnému občanu v pudu sebezáchovy asi zbylo jediné: žrát jen piškoty a splachovat je podmáslím.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?