20. únor 2019    

Převratná doba převrátila naruby nejen úctu k člověku


Dnešní den by měl být zaznamenán jako významná událost v kalendáři dnů budoucích. Červeným písmem vyznačený Den blamáže zdravého rozumu. Na pražské Kampě a zřejmě i v dalších městech budou mítinky občanů, kteří si připomenou smutné výročí justiční vraždy Milady Horákové. Symbol statečnosti proti komunistické zvůli. Mnohokrát popsaný příběh, který se nedá pokřivit.


Teď píšeme nový příběh českých polistopadových dějin a křiví se dle libosti a potřeb novodobých mocných, z nichž mnozí s bývalou rudou soldateskou měli taky co do činění. Taky se podle toho chovají, protože mohou. A hlavně chtějí, neboť to mají v povaze. Slibovali po listopadovém převratu ráj na zemi, německou marku za tři koruny a to vše připomíná příběh žáby se škorpionem. Prosil žábu, aby ho přeplavila přes řeku. Žába se bála, že ji svým bodcem probodne. Škoripon ji uprosil, že to opravdu neudělá. Žába tedy škoripona na svých zádech přes řeku přeplavila. Škorpion ji pak probodl. Prý nemohl jinak – mám to prostě v povaze, odpověděl.


Česká společnost je nyní jak ta žába. Probodnutá a zmítaná protichůdnými rozhodnutími současných politiků, kteří dovedli zrazenou část veřejnosti na náměstí měst. Dnes to bude Kampa, kde ve světle svíček zazní zcela jistě další protestní slova. Je to v podstatě pláč na hrobě obětí poúnorového režimu, je to jen další smuteční shromáždění nad naruby obráceným smyslem pro lidskou důstojnost, které se vysmívají ti, kdož utvořili takzvanou novou vládní garnituru. Kdyby jen zbytek lidské důstojnosti dnešní mocní měli, dnešek by nebyl dnem blamáže všeho, před čím jsme ještě schopni se s úctou poklonit. Nebo alespoň ti, kteří si zdravý rozum i s úctou k druhým nenechají nikým vzít. To vše je ale pro hlavu státu zřejmě nepodstatné, protože kdo jiný než ona by se někdejším obětem právě dnes měla klanět jako první? Jenomže ohnout z úcty hřbet chce ale taky trochu zdravého rozumu. Nepleťme si ho však s pouhým poklonkováním. To je ale zase jiná kapitola. Avšak z minulosti mocných ta smutnější a zdá se, že i veskrze budoucí.


(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?