20. únor 2019    

Politický bizár dosahuje vrcholu. Chybí už jen Kajínek v roli policejního prezidenta


Scénáristé filmových komedií by se měli zamyslet. Když píše život příběhy, měli by od něj aspoň opisovat, jako nyní už exministryně spravedlnosti Taťána Malá. Její neústupnost v přiznání viny jí nakonec zlomila vaz, a premiér aby tu fachu teď za ní aspoň na čas vzal. Souběžná funkce šéfa českého kabinetu a ministra spravedlnosti coby trestně stíhaného člověka zcela popírá schopnost i holywoodských fantasmagoristů vymyslet tak parádně nosný příběh. Že všechno špatné je k něčemu dobré se tak Andreji Babišovi vyplnilo nejen do puntíku, ale i do atomů jeho tělesné schránky. Tedy aspoň do doby, než na patřičných místech české justice sám udělá ten správný pořádek.


Osud kauzy Čapího hnízda teď paradoxně dejme stranou – kdo čeká, že na Vrchním státním zastupitelství, hned po vyslovení důvěry vládě, zavládne čerstvé povětří, je na omylu. Zpovyházet pro Babiše nebezpečné lidi nelze jen tak. Nota bene když by to dělal osobně v nové zástupné roli ministra spravedlnosti. Na takový okamžik už nyní média čekají a premiér si je určitě dobře vědom, že by rovnou stál před popravčí četou. Vymyslí to tedy jinak, samozřejmě s někým, koho ještě nikdo nezná. A pokud možno aby se o něm vědělo jen málo. Humbuk s některými Babišovými lidmi premiéra v mnohém jistě poučil. Povyk se mu opravdu, ale opravdu nehodí. A taky už mohutně sráží jeho aureolu člověka s „čichem na odborníky“.

Jenomže tak jako tak je už lecos za hranou a to nové vládě nikdo neodpáře. Konstrukce Babišovy snahy o totální uchopení moci ze zřejmých důvodů však nijak pevná není. Už jen kvůli tahanicím z více jak osmiměsíční neschopnosti vládu postavit. Když konečně je, rezignuje ministryně za hnutí ANO dřív než vůbec něco začala. S Janem Hamáčkem coby s člověkem s dvojí ministerskou funkcí si teď může premiér notovat. Ovšem s tím rozdílem, že Hamáček stíhanou osobou není. A je tu další bizár – ministr vnitra má za vládního parťáka trestně stíhaného maníka, který s novým, byť zástupným postem ministra spravedlnosti, jen dokresluje parodii současné politické scény.


Už aby se do toho všeho opět vložila moudrá hlava státu – omilostnila Jiřího Kajínka, kterého veřejnosti vůbec netřeba představovat. Však se v životě taky vyzná, v práci policie snad úplně nejvíc. Jinak by se mu z věznice na Mírově nepodařilo zdrhnout a taky to chvíli trvalo, než ho policie zase dopadla. Tak proč z něj rovnou neudělat policejního prezidenta? Podsvětí by aspoň vědělo, že  po krku mu jde skutečně „jeden z nás.“ Ťukáte si na čelo? Měli byste přestat. Kdo by jen tušil, že Taťána Malá s největší pravděpodbností rozjede další politickou krizi, aniž by to tušila ona sama? Tím méně kdokoliv jiný. Od teď už je u nás možné úplně všechno. Buď si zvykneme, nebo z toho zcvokneme.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?