20. březen 2019    

Pod machem Putinem se vzpíná ruský medvěd


Demonstrace ve stovkách měst ruské říše, stovky zatčených, projevy nespokojenosti. Cara Putina nechceme! Právě toho, co na počkání vylovil z mořského dna vzácné amfory, složil tygra či tahal z řeky obří ryby. Obnažen hezky do půl těla, aby vynikla muskulatura vládce, který především z ruské metropole vygumoval komunistického ducha a přeměnil město na kapitalističtějí New Yorku. Armády zbohatlíků křižují v drahých fárech tamní komunikace, na druhém konci pozlátkového života armády lidí, živořících na hranici chudby. Ano, děje se tak i ve vyspělých západních zemích. Obraz jak přes kopírák. Jenomže způsob vládnutí západních politiků s demokratickou tradicí se radikálně liší od té Putinovy. Žij si, jak umíš, ale stejně tě chceme mít pod kontrolou. Což je zase tradice ruských vládců. Takže dávat si pozor na to, s kým a o čem se bavíš. Když je to špatně, nastoupí represe. Bez srpu a kladiva. Spíše to kladivo zůstalo, jak dopadá na ty, kdo je se svým životem, prošpikovaným korupcí na všech úrovních, nespokojen. Karabáčníkem se tak stává místní gubernátor či jiná klika klanějící se Kremlu. Takto situaci popisují Rusové, kteří v Čechách našli útočiště a mnohdy s univerzitním vzděláním. Uplatnit ho u nás ale je podle nich dost obtížné, největší bariérou je prý jeho úroveň. Takříkajíc se úspěšněji „chytají“ osoby s technickým vzděláním. Jiné už takřka vůbec, došlo už i na doktory.


To by těmto přistěhovalcům prý vadilo nejméně, dohnat se dá všechno, když k tomu jsou podmínky. V Rusku o uplatnění v profesi problém není – mzdová politika už ano. Chceš přežít? Zaplať. Jen mít z čeho. Proto v tom pomyslném hrnci začíná bublat stále víc. Politika ruských oligarchů prý Putinovi zaručuje určitý dohled na národy, které jsou v jejich majetku. Ideální stav pro kontrolu široké masy obyvatelstva. Avšak podhoubí vzpoury, jak za dob burlaků na Volze. I takto hovoří zdejší Rusové, kdy se Vladimir Putin prý nevzhlédl v carovi, ale sám v sobě. Chce být výraznější, než rod Romanovců. A je stále větší dobyvatel. Povaha ruských vládců od dob Petra Velikého má údajně jednu špatnou vlastnost. Když máš něčeho dost, nespokojenost je o to větší, že jsi nestihl mít ještě víc. Obyčejný Rus je pak plátcem této vlastnosti, tedy je obírán i o vydřený zbytek.


To vše mi vysvětloval jistý Stěpan, povoláním stavební inženýr. S prověřeným diplomem jistou pražskou developerskou společností. Taky prý kdysi demonstroval za sociální jistoty, naletěl na spousty slibů a vydělával sotva na nájem. Moskva totiž patří ke špičce nejdražších měst pro život. Jiná města zase patří ke špičce propastných rozdílů už pár desítek kilometrů za ruskou metropolí. Tam jako by se čas zastavil, a upřímné doznání Stěpana, že lidé vychovávaní ke skromnosti, neboť je to přímo jejich životní nutnost, se už za nic neperou. Eto naša sudba. To je náš osud. Spíše osud těch, co rezignovali na změnu. Mají prý klid, ale pořád hluboko do kapsy. A daleko k revoltě. Přesně toto Putinovi vyhovuje. Výsledek současných demonstrací? Žádnou změnu to podle Stěpana nepřinese. To by se muselo povahově změnit celé Rusko. Viz život v guberniích. Obrázky cara Mikuláše nebo Petra Velikého tam mají mnozí obyvatelé pořád doma na stěnách. Pravoslavná církev je totiž pravá ruka každého vládce. Ta se už postará v kostelích o pokoru. Rozuměj o pořádek. Nyní Putinův pořádek.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?