18. únor 2019    

Personální bída zadělává na novou politickou krizi


Současné dění na ministerstvu práce a sociálních věcí už je záležitostí otevřené války mezi bývalými i současnými úředníky. Alespoň mezi těmi výše postavenými pod vlajkami svých partají. Těmi jsou sociální demokraté a hnutí ANO. Jak vidno, rozdělení ministerstev v době sestavování vlády byl obyčejný poker, kdo vydrží u hráčského stolu nejdéle. Výhra či prohra přináší plody až teď, kdy je pozdě znovu rozdávat karty.  


Hrálo se pochopitelně i o výše zmíněný úřad, kterým protékají obrovské finance. Kdyby hlavami hráčů protékaly i úvahy, že toto ministerstvo by měl řídit člověk znalý problematiky, jistě by se s vynášením triumfů tak nespěchalo. Zákon bumerangu totiž funguje i v politice. Začněme u Andreje Babiše. V rukávu měl trium největší – věděl, že šéf oranžové partaje do vlády chce. A třeba i za každou cenu. Nechal Jana Hamáčka vynést karty na stůl. Dobře tedy, měj si kýžené ministerstvo práce a sociálních věcí, čert vezmi i to vnitro. Když tak o moc stojíš, proti mně moc brojit stejně nebudeš. Hamáček taky nebrojí a spolupráci s Babišem si pochvaluje. Tenhle tah premiérovi vyšel. Vyšupoval z ministerstva svou partajní zaměstnankyni Jaroslavu Němcovou (ANO) a slavnostně do něj uvedl nového ministra Petra Krčála (ČSSD). Pro plagiátorství diplomové práce musel z postu odejít, zrovna tak jako Taťána Malá pro stejný důvod z ministerstva spravedlnosti. Vše se odehrálo během několika málo dní. Což jsou plody výhry nevýhry v pokeru obou hlavních hráčů.


Jenomže personální bída začíná gradovat už i tím, že dříve než nastoupí další ministerský úředník, rovnou se mu nasazuje psí hlava těmi, kdo už na ministerstvu práce a sociálních věcí byli. Rozuměj lidé za hnutí ANO. Trestní oznámení jako důkaz o práci nekompetetních lidí. Což jsou zase osoby ČSSD. Zmíněné ministerstvo je už orlojem úředníků, které si občan ani nestačí zapamatovat. Tyto půtky začínají roztáčet kolotoč událostí, jehož odstředivá síla nakonec může rozmetat i celou komunisty tolerovanou vládu. Protože jak Andrej Babiš, tak ani jeho vládní parťák Jan Hamáček nemohou tušit, co a kdo jim v těch jejich manšaftech zase způsobí. To je tak, když stranická příslušnost je důležitější než odbornost. O tu se ale v tom politickém pokeru vůbec nehrálo. Přitom se mělo úplně nejvíc.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?