21. leden 2019    

Pelikán končí, rozhodnou se tak i Ťok a Šlechtová?


V politice končím, oznámil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Prý tak chce předejít tomu, aby si ho prezident nejmenováním do nové vlády náležitě „vychutnal.“ Důvody jsou podle Pelikána zřejmé – hradního pána naštval vydáním ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA místo do Ruska. A to i přesto, že za zájem Moskvy lobboval prezident Zeman i se svým kancléřem Vratislavem Mynářem. Nu což, utekl mi z lopaty, dalo by se fantazírovat nad myšlením páně prezidenta.


Pomyslná lopata nejvyššího ústavního činitele pravděpodobě nezůstane prázdná. Už zítra, tedy v úterý 10. dubna, by měl Miloš Zeman premiérovi v demisi Babišovi sdělit, co a jak udělat v dalším kolotoči vyjednávání o sestavení vlády. Ten už trvá řadu měsíců a výsledek žádný. Teď je úplně jedno, s jakým záměrem Andrej Babiš kul pikle sám se sebou, nebo se svými nejvěrnějšími. Nula od nuly už pošla a zdá se, že úmysl držet státní opratě pouze v jedněch rukou, se mu paradoxně může nepříjemně vymstít. Konstelace politiky a vzájemného spojenectví je spolehlivé jen do chvíle, kdy to vyhovuje společným zájmům. Jakákoliv odchylka od kýženého pak zaručeně vytvoří třaskavou směs. Pak stačí jiskra ze vzájemných třenic a je po spojenectví. Což ukáže právě zmíněný termín schůzky Andreje Babiše s prezidentem. Nelze teď předjímat, zda dosavadní premiér dostane další pověření nebo odejde se zprávou, že sestavovat vládu bude někdo jiný. U Miloše Zemana se totiž nikdy neví, s jakou novotou přijde. Že kvůli tomu dovede ohnout i ústavu, dokázal taky. Tvůrčím způsobem, jak sám říká.

Ohnout hřbet je ale něco zcela jiného. Doposud tak poslanci hnutí ANO dělali bez rozdílu věku či pohlaví. Šéf nařídil a stalo se. A zase ta zpropadená konstelace, která se pro Andreje Babiše vůbec nevyvíjí dobře, zřejmě zvedá hlavu i některým jeho ministrům. Zda je to jen prázdné gesto, nebo jen momentální emoce, nechť si každý vysvětlí po svém – jenomže vyřčené slovo ani párem volů do huby....však to znáte. Například ministr dopravy Dan Ťok už řekl, že ve vládě podporovanou SPD, rozhodně nebude. Zatím se tak nestalo, neboť Andrej Babiš s Okamurou být v politickém holportu nechce. SPD totiž nedodává hnutí ANO na lesku. Komunisté sice taky moc ne, ale je to letitá parlamentní strana a spolupráci s ní ještě voliči dovedou skousnout. Dá se ale s úspěchem odhadnout, že Okamura s jeho SPD bude i nadále sněmovním outsiderem, potřebný jen jako servilní hlasovací stroj.


Stejný problém, jako Dan Ťok má s SPD i Karla Šlechtová, současná ministryně obrany. U této dámy působící razantním dojmem je třeba vzít v úvahu, že nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Výhrůžek politiků, že v případě toho či onoho okamžitě skončí, bylo jak stromů v lese a přitom k zemi padl málokterý. Pro a proti tak učinit, už následně hodnotí sám politik, a nějaká ta výmluva je potom vždy po ruce. Buďme ale střízliví i v odhadu, jak se věci budou mít. Neboť vše je nyní odvislé od toho, co ještě osud hnutí ANO, jako celku, připraví. Že si samo hnutí zadělává na problém, není třeba zdůrazňovat – jít v jednom šiku za svým lídrem je sice snová záležitost, ale vždy je třeba znát cíl jeho cesty. Protože pak nebude na vině či nevině jen lídr, ale i všichni ti, kdo mu ke všemu pomohli. K čemu všemu se taky určitě brzy uvidí.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?