9. prosinec 2019    

Pane vrchní, ještě jedno, prosím! Pak musím rychle odjet


Až dvě piva by si mohl dopřát řidič, který pak bez bázně a policejní hany může usednout za volant. Navrhují to občanští demokraté z hlásné trouby předsedy Petra Fialy. Zvládají to prý bez problémů i jiné země, tak proč ne u nás? Venkoncem vzato, tato otázka není nic nového, přetřásala se i v minulosti a zkuste se nyní upamatovat, kdo s tím začal. Ódéeska to určitě nebyla. Přišli s tím pivovarníci sami, než začali vyrábět nealkopivo. Protože s tím nápadem tolerance alkoholu za volantem jednoduše neuspěli.


Takže se o to výše zmíněná politická partaj pokouší znovu a zkusme se na to dívat ryze českýma očima. Tedy bez hysterie nám tak vlastní, bez argumentů stylu „štvavé smyšlené kampaně“ některých politiků a bůhví čeho ještě, jen abychom zastřeli neschopnost něco bez emocí rozumně analyzovat. Sedněme si proto k pomyslnému pivku a podumejme, zda si ho dát k obědu, večeři nebo jen tak bez jídla, protože na něj máme obyčejnou chuť. Pak rovněž podumejme, zda z hospody v klidu dojet domů nebo třeba do další hospody. To už bychom mohli vědět, zda je volant jen prostředek k přesunu z místa na místo, nebo ventil osobních mindráků. Protože za volantem sedí jak normální člověk, tak idiot, kterého nezajímá vůbec nic a nikdo, natož Fialův nápad klidně před jízdou lehce popíjet.

A teď k argumentům. Jsou jimi policejní statistiky, které nelze zpochybnit. Nejčastější důvod dopravních nehod je v současnosti nepřiměřená rychlost. Alkohol v krvi až na třetím místě. Oběti nehod, zmrzačení nebo z vraku vozidla rovnou do rakve, jsou ale v obou případech. Jednoduše vzato, není v tom rozdíl a na pořadí příčin zrovna moc nezáleží. Dát si před jízdou jedno či dvě desetistupňová piva? Tady už záleží na povaze člověka. Jsou jistě mnozí, kteří by toleranci 0,2 promile uvítali a svou jízdu vnímali zodpovědně. Tedy v intencích dopravních předpisů a pak v klidu zaparkovat. Jsou ale i tací, kteří mají zcestnou představu o svém metabolismu – klidně si dám piva tři nebo čtyři a stejně nic nenadýchám. Povolení tolerance je pak krůčkem k tomu, že s pocitem  krále silnic vystartuje k maléru, jak se tak obvykle děje. A to zrovna takový pseudoborec nemusí mít zrovna upito. V módě jsou už i drogy. Paradoxně takový zabiják a zakomplexovaný vybržďovač nehodu většinou bez úhony přežije. Jeho oběti někdy ne a jsou mezi nimi i malé děti.

Co může způsobit povolená tolerance při silničních kontrolách? Bohužel mnohé. Například to, že kontrolovaný řidič bude zpochybňovat přesnost i opakovaného měření. Měl jsem dvě piva a vám to ukazuje nejmíň čtyři! Odmítám policii navalit řidičák a jít domů pěšky! Příslušné instituce budou zavaleny stížnostmi, mnozí provinilci se budou klidně i soudit. Co je povoleno, neznamená, že mě za to budou trestat! Obrana těch, co zkusí naprosto všechno a vědí, že spor mohou i vyhrát. Zatím to nehrozí, protože žádná tolerance alkoholu za volantem neexistuje. Takže při silniční kontrole sklapnou a tím to taky končí.


Pohledem do zahraničí lze namítnout, že v zemích, kde si před jízdou pivko dát můžete, se nic moc tak strašného na silnicích neděje. Takže taky trochu statistiky. Třeba z Rakouska nebo Německa. Nejčastější přičiny dopravních nehod je nepřiměřený způsob jízdy. Nikoliv rychlost nebo alkohol. Laicky vzato, někdo silnici či dálnici šněruje, protože jeho periferní vnímání prostoru je klamné. Což je podle dopravních expertů horší než zběsilec s pedálem plynu na podlaze. Co se povolené míry alkoholu týče, zjištěná čísla jsou velmi nízká. Důvod je prostý – pít před jízdou raději ne. Němec či Rakušan prý mají po staletí zažitý smysl pro „ordnung“ čili pro pořádek a disciplínu. Jistě, najdou se i výjimky a taky jich někdy není málo. Ve srovnání s východoevropskými zeměmi jsou ale smutná čísla statistik na počet obyvatel mnohem menší. Z toho všeho plyne, že pokus ODS vrátit do diskuze výše zmiňovanou otázku, na kterou je už teď mnoho odpovědí, je zřejmě pouhým populismem. Budiž, každá partaj čas od času musí přijít s nějakým osvěžením a debata o alkoholu v jakémkoliv množství a příčin konzumace zaujme. Tak, pane Fialo, na zdraví a nechť rozum dál slouží.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946