23. říjen 2019    

Obdržet vyznamenání má omezenou splatnost. Váš Miloš Zeman.


Vídeňská návštěva Miloše Zemana byla něco jako silná vídeňská káva pro tamní politiky. Byli jste svého času v Praze, já vás vyznamenával, skládal pocty a teď jsem zase já u vás, abych si za to vybral svoje. Tedy například vodní kanál Dunaj-Odra-Labe, jehož stavba je stále pouze v rovině mých snů. A to není všechno. Tolik volná parafráze naší hlavy státu při zahraniční návštěvě, která teď hýbe naší i rakouskou politikou. Hýbe je možná silnější slůvko, ale každopádně zčeřené mediální vody už  zase docela jsou.


V první řadě musíme vzít znovu na vědomí, že prezident Miloš Zeman je takový, jaký je. Tedy především svůj. Někdy je to dobře, někdy méně dobře. Hlavně ve chvílích, kdy už je to tak trochu špatně. Připomenout veřejně cizímu politikovi, že byl na Pražském hradě poctěn vysokým státním vyznamenáním a nehnul potom za to v náš prospěch ani prstem, pak není vyznamenání, ale obyčejný kšeft.  Nejdřív já tobě, pak ty mě. Tak jsem ti to přijel připomenout, protože nekonáš. A já nezapomínám! Nikomu nic. V Rakousku teď ví, že je to skutečnost. Zemanova skutečnost. A teď i dotyčného rakouského politika, který do Prahy hned tak zase nepřijede. Že žádná škoda? Pro obyčejného občana určitě ne. Pro prestiž České republiky dost velká. Protože se Miloš Zeman ve svých odsudcích zase trochu mýlil a omluva nikde. Zřejmě zase opět nikdy.

Za co vlastně? Stavba zmíněného kanálu je podle odborníků napříč Evropou holý nesmysl. Když pomineme u tak gigantické stavby ekologickou genocidu všeho druhu, lodní říční dopravu to nijak neovlivní. Kanál musí mít především dostatek vody a tu nikdo nikdy a nikde nezaručí. Důkazem jsou v posledním desetiletí velká sucha a lepší vyhlídky na dostatečné dešťové srážky nic moc. Klima se mění, názory prezidenta Zemana moc ne. Lhostejno, zda bude evropské odborníky na vodní díla považovat za idioty, kteří by svůj názor změnit měli. Pršet prostě víc nebude. Tolik malá odbočka, proč to jistý rakouský politik, konkrétně ministr dopravy, na domácí půdě od Zemana schytal.


Já jsem to řekla jinak, pan prezident si to vyložil po svém. Řeč je o naší velvyslankyni v Rakousku, kdy se vedla debata o vídeňské českojazyčné škole. Vídeňský primátor v roce 2017 vyznamenaný Řádem bílého lva prý na tuto školu prostřednictvím radnice stále nepřispěl ani floka. Odpověď školy? Český prezident se mýlí. Milion eur není pro školu od radnice zrovna zanedbatelná částka. Kde je chyba? Miloš Zeman prý původní informaci obdržel od naší velvyslankyně. Celkový dojem? Češi se mezi sebou ani neumí domluvit a jejich prezident pak pálí od boku. Kraviny. Nu což, když už je tady, tak ho samozřejmě pohostíme a budeme dělat, že se nic nestalo. Jenomže ono se stalo. Navenek nic, uvnitř zůstává trochu trpkosti. Především z toho, že současným českým prezidentem být za  cokoliv vyznamenán, je pro vyvolence němá výzva to hlavě státu někdy v něčem vrátit. Jako by vyznamenání mělo omezenou splatnost. Cena takového vyznamenání ale zůstává stejná. Mění se jen u toho, kdo metál dává. Teď už to poznali i ve Vídni.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946