20. březen 2019    

O politiku už nejde. Je to jen souboj velkého ega s ještě větším


Více jak půl roku vlády – nevlády Andreje Babiše a jemu podobných se dá už poměrně dobře shrnout do dvou faktů. Ten první je patologická touha po moci, kdy ego momentálně nejmocnějšího muže v zemi vykrystalizovalo do postrauma z toho, že by tomu mělo být jinak. Tedy držet moc za každou cenu. Není totiž žádná cena, kterou by Andrej Babiš nebyl schopen zaplatit. Alespoň v jeho mysli, zarámované do stovek miliard vlastního majetku, zcela určitě.


Druhý faktor je taktika lovení kořisti. Nalákat ji na návnadu, která voní na dálku a pak zbývá než čekat. Voňavá návnada dříve nebo později kořist do pasti vláká. Nesklapne ale tak, že by ji zranila – naopak, do prostorné klece vhodí kořisti další pamlsek, dokud se klec nezaplní. Je to taktika zvyšování důchodů, slev jízdného a mnoho slibů na cestě do babišráje. Lovec duší má pak na dlouhou dobu vystaráno – z klece se pak leckteré kořisti nechce ven. Že bude muset v tom omezeném prostoru skákat podle přání lovce, je ve chvíli jeho hřejivých slov, nepodstatné. Až to kořisti dojde, bude už pozdě. Dojde-li jí to vůbec.


Tuto taktiku však rozpoznali i někteří jiní politici a kořistí být nechtějí. Mají buď menší ego nebo aspoň zbytek sebereflexe. Nebo i něco jiného – buďme stejně lišáčtí, jako lovec. I když nám předtím ublížil. Už jsme se oklepali – naše ego je totiž stejně nenasytné. Do klece proto nechť lovec vstoupí i s námi. Teď bude jen záležet, čí ego si v té pasti vydobyde větší manévrovací prostor a, pokud možno, co nejblíže u dveří. Obyčejný člověk jen žasne, jak se o něj už ani trochu nejedná. Tedy pokud není ten, kdo natahuje nos k návnadě, která v té kleci stále je a vždycky bude. V opačném případě se jí v pudu sebezáchovy vyhne obloukem. Toho se predátor vždycky bojí nejvíc. V prázdné kleci mu je jeho ego na nic. Zatím to tak není – má pořád odkud brát.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?