18. duben 2019    

O hodinu víc nebo míň? Do rachoty se stejně musí


Nešťastná otázka střídání času. Zda letní nebo zimní a který by vlastně víc vyhovoval. Jak komu samozřejmě. Tak se na to mrkněme z praktického hlediska. Vstávat ráno do práce se nikomu soudnému příliš nechce. Ví ale, že musí. Ať už za tmy, nebo za světla.  A opět otázka, zda ranní sluneční svit člověka probere hned pár minut po probuzení, nebo až notná dávka kofeinu. Opakem toho je vystrčit nohu z postele do úplné tmy a srkat horkou kávu se stejným požitkem. Oba případy pak vyústí spěšně naklusat ke dveřím a mazat ke strojům. Pak už je asi každému jedno, kolik je hodin, protože se soustředí na své živobytí, pokud zrovna netouží vzít svého nepříjemného šéfa něčím po hubě. To se pak kvůli špatné náladě hodiny do konce šichty táhnou jak guma na praku a blbá nálada jen graduje.


Výše uvedené je pouhou reminiscencí toho, že změna času může být v podstatě marginálií, kterou teď pitvají naši zákonodárci. Střídání času je ve skutečnosti pitomost sama o sobě. Odvolání se na úsporu energií všeho druhu neuspěje, prvopočátek změny bylo vynucení euroasijských republik podřídit se jejich časovému pásmu ovlivněné zeměpisnou šířkou kvůli zpomalování vzájemného obchodu. Východoevropské země jednoduše svým o hodinu opožděným exportem tamní ekonomiku poněkud tlumily. Takže, si, středoevropané, raději hezky přivstaňte a vzájemné kšefty pofrčí bez zádrhelu. Tak je to řečeno srozumitelněji. Stalo se. Jestli frčí nebo ne, už netřeba pitvat. Protože na čase, jak se ukázalo, stejně nezáleželo, zato na výkonnosti ekonomik daných států vždycky. Jako že se vždycky potom nějak dohodly.


Obyčejný smrtelník řeší zcela jiné problémy, případné zrušení střídání času uvítá jako novinku, kdy si jen namlouvá, že nebude muset ráno třískat do budíku, ale probudí se po pohlazení od naší největší nebeské hvězdy. Zamžourá a zakleje. Je opět čas vyrazit do rachoty. Je ale otázkou času, kdy, stejně jako v zimě, zase zaspí. Takže vlastně o nic nejde.


(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?