16. prosinec 2019    

Nýmandům na vysokých postech se v médiích vždy dařilo


Je to jak přes kopírák ta lapálie s vyhozeným šéfredaktorem ČRo Vltava, kterému generál celého rozhlasu  neprodloužil smlouvu. Prý pro ztrátu důvěry. Takových vyhazovů lze jmenovat celé stovky, udály se v průběhu dlouhých desetiletí existence mediálních domů, za jejichž zdmi se to hemžilo oddanými fachmany novinářské profese, jimž etika práce říkala víc než vlastní prospěch. Za zdmi těchto domů se pohybovali i nýmandi, kamarádi mocných a kamarádi těch, kteří je za kamarády ze strachu o vlastní existenci museli považovat.


Kdo si prožil dlouhá léta ve sdělovacích prostředcích, nutně musí souhlasit s tím, že srážka s blbcem je ta nejvražednější zbraň pro zánik periodika či jiné mediální instituce. Nikoho z těch nýmandů to ale před kolapsem ducha i chuti odvádět kus poctivé práce řadových redaktorů nezajímá. Protože se zpovídají mocným. Rozuměj majitelům mediálních domů, kteří, paradoxně k vážnosti věci, by měli spíše naslouchat dělnému sektoru, který každodenně produkt vytváří. Tudíž cítí co je dobře nebo špatně a právě to je strašákem nýmandů, neboť právě oni na svých postech by měli reagovat na změnu společenského cítění jako první. Reagovat nemohou a nikdy nebudou. Protože jsou nýmandi.

Dříve nebo později se základy mediálního domu začnou sypat. Hledá se viník. Najde se rychle. Je to sektor dělných makáčů, který nepřináší výživné senzace a vůbec je obsah produktu nudný. A je takříkajíc vymalováno, redaktoři, lid dělný, se rozprchne v hrůze z toho podrazu. Aspoň že nachází uplatnění jinde, všude přece nevládnou jen nýmandi. Ti ale nacházejí rychlé uplatnění taky  – jejich rotace je až zarážející, s jakým úspěchem se zjevují zase tam, odkud by je musel každý rozumný člověk hned při prvním poznání, okamžitě vyhodit. Neudělá to. Nýmand má totiž nedostižný talent své potenciální chlebodárce přesvědčovat o svých výjmečnostech. Přitom dobře ví, že je to pro něho opět dočasná štace, zato dobře placená. Pak se jde dál, dokud se kruh neuzavře.


Což ale bohužel není v českém mediálním světě zvykem. Za ta dlouhá desetiletí, generační výměny i postupné deformace poslání žurnalistiky, jsou dnes média spíše zapáchající tlející mrcha, než navoněný ráj ducha. Nýmandů už je totiž víc i v dělném sektoru. Pak se musí dařit všem těm generálům, co vyhazují všechny ještě trochu schopné, tím pádem i nebezpečné kritiky, aby sami do dalšího kola rotace pobytu na vysokých postech nějak přežili. A ještě u toho dovedou rozdávat široké úsměvy. Protože být nýmand s klackem v ruce s podporou bezskrupulózního politického krytí je dnes terno nad terno.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946