18. duben 2019    

Novoroční přípitek Andreje Babiše: Na zdar Čapího hnízda!


Policie avizovala, že do 31. prosince ukončí vyšetřování známé Babišovy kauzy. Z pomyslného vejce v Čapím hnízdě se buď vyklube pěkný průšvih, nebo zůstane jen u falešného slepičího podkladku.  Přijde na to – buď se vyšetřovací tým skutečně vytasí s nezvratnou obžalobou, která před soudem obstojí, nebo Babišovy mocenské čáry máry jednou pro vždy tuto vleklou záležitost zkrečují. Tím občan dostane zároveň odpověď, kdo je v té hře na pravdu silnější. Protože pravda vždy nevítězí, i když by po čertech měla.


Co je více než zřejmé, že Babišovy protagonisté v této kauze dovedou umně vyšetřování zdržovat. Příkladem toho je psychologický posudek syna pana preiméra. Jeho duševní stav prý není způsobilý úkonům policejní zvědavosti. Dobrozdání vyhotovila členka Hnutí ANO, doktorka Dita Protopovová. Předtím nijak politicky neangažovaná, následně až moc. Z outsiderového místa na kandidátce v komunálních volbách v Praze 8 najednou vyletěla směrem k politickým výšinám. Zato Babiš junior nevyletěl z dosahu policie. Státní zástupce jeho „zdravotní důvody“ jednoduše neuznal. Celý ten nepovedený spektákl pochopitelně vyžadoval spoustu času.

Kauza Čapí hnízdo je složitá zejména v důkazním řízení, ale to ještě neznamená, že by žádné nebyly. Je jich údajně více než dost. Tedy jak tvrdí policie. Navíc její nové sdělení, že jen těžko obstojí pokusy je vyvracet. Což se samozřejmě dít bude, Andrej Babiš nepochybně povolá advokátní rabijáky, aby před soudem obstál. Nelze se na ně zlobit, je to jejich práce. Když se to advokátům povede, zle se povede všem, kteří se v kauze Čapí hnízdo angažovali v Babišův neprospěch. Velkou neznámou je zatím soudce. Může být jakkoliv policií přesdvědčován, že premiér patří za mříže, ale důkazní břemeno bude zase jen a jen na policii.


Samotný soudce může ve skrytu duše rovněž cítit stejnou potřebu potrestat viníky, ale nelze se tím řídit. Vlastně ani nesmí. Co může a musí, je rozhodovat pouze na základě příslušných paragrafů, i když si pak sám kvůli nedostatečnosti jedné či druhé sporné strany, v zákulisí trhá vlasy. Takový je úděl soudců, pokud se opravdovým rozhodcem práva spravedlnosti sám cítí. I na to možná občan dostane odpověď, která je buď obrazem právního státu, nebo banánové republiky. Jde totiž o víc, než o Čapí hnízdo. Jde o kariéru současného premiéra, protože zmíněná kauza časem stejně zapadne. Návrat do politiky je ale potom v podstatě nemožný. Proto se lze domnívat, že novoroční přípitek Andreje Babiše se soustředí jen do jednoho přání. Dodávat do jakého snad netřeba.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?