21. květen 2018    

Novoroční dárek úřadu pro boj s nesprávnými informacemi


Pokud jsou zprávy ČT ještě trochu důvěryhodné, bylo by vhodné, aby štáb ministra vnitra  Chovance a paní dr. Romancovové okamžitě reagovaly na sdělení Teletextu.

V Teletextu se píše, že již zvolený, ale do svého úřadu ještě obřadně neuvedený prezident Spojených států Donald Trump právě oznámil, že v posledních dnech tak populární “ruští vládní hackeři“ nejsou odpovědni za proniknutí do sítí a zcizení dat (dosud po dvou měsících stále ještě neznámých) ze serverů Demokratické strany. Pan prezident prý ještě sdělí, v úterý a ve středu, další informace, kterých prý má více než kdokoli jiný.

Jestliže uvážíme, že skoro celý svět považuje (možná mylně) amerického prezidenta za nejlépe informovaného státníka světového společenství, mělo by to v Praze a ve vzpomínaných institucí vyvolat malé zemětřesení.


Pokud to není pravda, měla by být ČT uvedena jako první na seznamu prolhaných médií a naši ochránci před nimi by měli začít zkoumat proč a v čím zájmu ČT tyto informace šíří. Horší by bylo, pokud spolupracovníci paní  Romancovové zjistili, že Donald Trump nelže.  Pak musí zjistit, kdo nás, možná i záměrně, tak dlouho přesvědčoval o tom,  že „ruští hackeři“ přechytračili těch dnes už skoro více než patnáct amerických zpravodajských služeb, překonali jejich ochranu a dělají si na sítích co chtějí.

Vypadá to sice jako velká legrace, ale posuneme-li se na úroveň bojovné rétoriky Evropských hodnot, MNO, MV, MZV, a dokonce i poslankyně KSČM Miloslavy Vostré, znamená to, že je ohrožena obranyschopnost většiny zemí, které ještě mají armádu, anebo dokonce někde válčí nebo se válčit chystají.

Protože je všechno špatné také trochu dobré, můžeme na tomto Trumpově až zlomyslném obdarování našich ochránců obecného blaha ocenit také to, že se díky jejich reakci dovíme, co bude v budoucnosti státem uznanou informací a co desinformací. Ani to není zanedbatelné, protože pokud by anti-hackerovská úderka něco „závadného“ zjistila a předala to Policii ČR, ta má na to připraveny paragrafy TrZ  Hlavy IX. -  Trestné činy proti základům ČR, cizímu státu a mezinárodní organizaci. Pokud se nemýlím, jsou tam trestní sazby od dvou do osmi let a pokud by se prokázalo spojení s nějakým vždy tak trochu nejasně formulovaným „terorismem“, mohlo by to být let dvacet a snad i více.


Zajímavá je také otázka, zda se záměrného šíření nepravdivých správ může dopustit i vládní instituce a kdo by v takovém případě tuto instituci a její zaměstnance vyšetřoval, žaloval a soudil. V každém případě by i  pro pana ministra vnitra bylo lepší, kdyby se ukázalo, že nepravdivé informace o výroku Donalda Trumpa šířila ČT, tam by se viník dal snadno objevit. A možná by se i dalo zjistit, jaký mohl být motiv takového pokusu o spáchání trestného činu.


(zz,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?