21. leden 2019    

Novinář Babčenko je živý mrtvý už teď

Novinář Babčenko je živý mrtvý už teď

Zpravodajská hra ukrajinských stratégů v tamních tajných službách se postarala o výstavní fake-news. Záměrně, to aby prý odhalila rejdy ruských tajných kumpánů a dokázala tak jejich záměr fyzické likvidace nepohodlných zlobilů. Ukrajinského novináře Arkadije Babčenka nájemný vrah zastřelil dvěma ranami, tvrdil jakýsi svědek. Bum! Senzace v tu chvíli explodovala po celém obvodu zeměkoule. A odkud přišla, tam také zanikla. Vzápětí další řachanda – Babčenko žije, odhalili jsme za příslušný obolus nájemného vraha s vazbami na Rusko. Dotyčný žurnalista stál jako živý důkaz všeho toho tvrzení, kde jinde, než před novináři. To už samosebou všichni víme, hlavy samým překvapením si můžeme ukroutit.


Nahlédněme do toho zpravodajského cirkusu trochu jinak. Začněme tím, že Arkadij Babčenko dostal příslib stálé ochrany před nájemnými zabijáky. Přislib jako výstraha Moskvě, že ukrajinský hrdina bude stále pod drobnohledem a nepomůže ani útok novičokem. Víc než toho by se ale autoři toho spektáklu měli děsit pomsty Babčenkovy manželky. Chudák žila dva dny ve smutku a zmaru z toho, že její muž padl za oběť něčemu, čemu ona byla dost možná profesně hodně vzdálena. Manžel najednou povstal z hrobu a sorry jako, milá Oksano, eto moje dělo. Na zabití v tu chvíli musel být podruhé. Krájet v tu chvíli ženuška v kuchyni maso, bylo by zle. A šéfové ukrajinských tajných služeb aby se pak věšeli jeden po druhém.


Z ruského pohledu se musí té komedii Vladimir Putin usmívat. Jeho KGB možná měla Babčenka v merku, nebo spíše možná určitě. On má Putin totiž v merku kdekoho a dohlédne i na Hradčany. Nicméně se dá spekulovat, že v tom zpravodajském pokeru dostala Moskva darem „velkého kluka“. Což je v žargonu karbaníků karta, kdy vítěz bere všechno. Nespěchejme s tím klukem, vytáhneme ho v pravý čas. Protože někoho hlídat po jeho zbytek života je pro zpravodajské služby zpravidla nejen nákladné, ale časem ostraha stejně poleví. Co se má pak stát, to se stane. Až Babčenko pak rukou mstitele skutečně zavře oči, ukrajinská chovná stanice novinářských kachen s tím bude mít problém. Nikdo jí neuvěří. Ani případnému fotodůkazu z pitevny. Navíc kdo se bude po tak dlouhé době o nějakého Babčenka zajímat, když po tom všem už asi své investigativní práci nedá tolik důrazu? A bude po tom fake-newsu o jeho pravdu vůbec někdo stát? Což potom může být ta pravá chvíle pro toho, kdo „tu věc definitivně uzavře.“ A na pomník zavražděných bojovníků za lidská práva, vedle ruské novinářky Anny Politkovské, opozičního předáka Borise Němcova a dalších jiných, přibude i Babčenkovo jméno.  A třeba s epitafem: Muž, který umíral, jak se komu zrovna hodilo.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?