24. říjen 2019    

(Ne)svatí na orloji hnutí ANO. Točí se opravdu rychle


Kdyby si na pomyslném orloji hnutí ANO chtěl odpočinout holub, musel by zase rychle vzlétnout. Figurky na různých ministerských postech se v něm totiž mění taky poměrně rychle, tak jaképak pro ptáka oddychové vrkú vrkú. Personální politika současné koaliční vlády ve skutečnosti připomíná i pouťovou střelnici. Z těch trofejí se ale střelec asi zrovna neraduje. Andrej Babiš má ale znovu nabito a kdy a na koho zase namíří, toť otázka.


Padlí hrdinové Babišovy vlády, ať už z vlastní vůle nebo premiérovy, nejsou ve výčtu času zrovna v malém počtu. Například ministerstvo spravedlnosti. Silový rezort, o který se po parlamentních volbách usilovně bojuje. Vítěz vše brát sice nemusí, ale může si pořád solidně diktovat. Hnutí ANO si proto nadelegovalo do jeho čela Helenu Válkovou. Právnička, prosta skandálů s vyčarovaným vysokoškolským vzděláním. Sama na právech i přednáší. Jenomže politika je úskalím, kdy i mistr ve slalomu mezi paragrafy jednou vletí mezi stromy. Helena Válková narazila na ten největší, Andreje Babiše. Nepozdávala se mu Válkové progresivita, usedlé to postarší paní. Ve funkci vydržela nějakých čtrnáct měsíců. Její nástupce Robert Pelikán, rovněž v dresu hnutí ANO, skýtal naději, že bude lepší. Ostatně tu vzbuzuje každý nový střídající fachman. Pelikánova naděje, že bude pracovat tak, aby nemakal jen pod taktovkou stranického šéfa a obnovil image nezávislosti justice, zhasla po více jak třech letech. Raději pak abdikoval a jeho největší přání bylo zcela zmizet z politiky.

Prázdné místo na orloji hnutí ANO následně obsadila Taťána Malá. Nestačila na zmíněném ministerstvu ani zjistit, kolik má pater a z toho nejvyššího se po pouhých čtrnácti dnech odporoučela. Byla na rozdíl od svých předchůdců zase progresívní až moc. Hlavně ve dnech, kdy jí média mlátila o hlavu její podvod s opsanou diplomovou prací. Minulost je mrtvou minulostí jen tehdy, kdy se netřeba přít o pravdu. Takzvaně mrtvá je teď Taťána Malá, protože se o pravdu přela. A to nemá Andrej Babiš rád a dobře ví, proč. Šušká se i už o možném konci dosavadního ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. Asi z toho nic nebude, ale podobná šuškanda poletovala i kolem jiných hlav a už se válí pod personálním popravčím špalkem.


Tak bychom mohli pokračovat i v jiných detailech, o nižších stupních řízení nevyjímaje. I na nich hnutí ANO poletovalo s personálním koštětem, a uklízí opět. Aktuálně na ministerstvu dopravy a  průmyslu. Vlastně už je uklizeno, nové figurky na orloji přibudou poslední dubnový den s požehnáním prezidenta Miloše Zemana.  Suma sumárum, padlých vládních hrdinů od doby získání legitimity Babišovy vlády, už by na jedné ruce volič nespočítal. Má ale ještě druhou a je taky otázka času, kdy začne vystavovat účet. Není to výhrůžka, ale podvědomá reakce nevděčného občana, kterému se politika taky jednou znechutí. Výměna figurek na orloji totiž zvědavce nepřitahuje. Na ten technický zázrak se chodí dívat kvůli tomu, že je stále stejný. Nejen každé čtyři roky, kdy se předpokládá, že vláda pro občana něco dělá a odpovědná osoba v ní vydrží. To pak volič vyměňuje figurky už raději sám.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946