21. leden 2019    

Neposkvrněné početí panny Marie? Brněnský Ježíš to vyvrací


Že je ale šrumec kolem divadelního kusu Naše násilí, vaše násilí, uvedené na scéně brněnského teátru Husa na provázku. Režisér je Chorvat, herci jsou čeští. Režisér je údajně ultralevičák, herci jsou pořád herci. Protože hrají dílo autora. Tím je ten Chorvat a že to dnes všichni vědí, bylo jistě i jeho přáním. Protože znásilňovačka muslimky Ježíšem je dílem hodně velké autorské překvápko, pak ale taky dílem otázka, co ten „rejža asi výživnýho hulí.“


Klerici si rvou vlasy, kritici už nemají co a církev žasne, jak někdo dovede v jednom momentu zcela vygumovat staleté kázání o zrodu života. Viz neposkvrněné početí Panny Marie a následná existence Ježíše. No panečku, na nebesích to početí asi probíhalo trochu jinak. A že se s tím moc nepárali, dokazuje právě Ježíš. Po vzoru otce Josefa pak v dospělosti drapl první ženskou, co šla kolem. Smůla, že to byla zrova muslimka. Starý zákon dostal na frak a hezky po brněnsku. Ve „Špilasu“ byla kvůli tomu už před představením mela a byla i potom. A ještě i nějaká bude. Babky v kostele aby si teď místo v modlitební knížce četly něco lechtivějšího.


A teď něco k samotnému názvu divadelní hry – jeho první část (Naše násilí) zřejmě zcela vystihuje záměr. Znásilnit provokací mysl diváka, který, vyhozen ze sedla zažitých konvencí, nejdříve padne na hubu, kterou už rozčilením nezavře. Stalo se. Debaty či spíše pokřik křižují zemi, která je proslulá svým atheismem. A boží světe, div se, církev ani moc ne. O neposkvrněném početí asi už taky má své pozměněné představy. Jenomže o znásilněné muslimce Spasitelem měl představu jen chorvatský režisér. Tak  ji prostě hodil na plac. Sám ale aby teď raději ven moc nevycházel. Protože druhá část názvu (Vaše násilí) by se mu zřejmě taky rychle vyplnila. Mnozí odpůrci obsahu divadelní hry by jen pro slova kritiky asi nesáhli. Název Slušní lidé měli kritici na tričku. A někteří z nich na triku i zajímavou minulost. Žijeme v obskurní době, která si asi žádá obskurní činy. No tak je máme a uskupení Ztohoven, které v nedávné minulosti na hradní stožár, místo prezidentské zástavy pověsila olbřímí červené trencle, je ve srovnání s aktuálním brněnským šari vari, jen parta neškodných pošuků. Nový ministr kultury by si měl už teď dát pár vydatných šluků jointa. Jinak novodobému umění nebude schopen rozumět. A  možná pak i jinde než tomu v Brně.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?