20. září 2019    

Není ústav jako ústav. Třeba ten pro výzkum totalitních režimů


Svého času jsem se zabýval myšlenkou, proč máme Ústav pro výzkum totalitních režimů (ÚSTR). Nic proti bádání minulosti, ale proč nemají svou budovu třeba historici? To jen na okraj, protože v jedné budově soustředěný aparát ÚSTR dává pozor, aby se historie nevykládala jinak, než jak se ve skutečnosti ta která událost odehrála. Což je samozřejmě v pořádku, kdyby ovšem historie o samotném aparátu taky nesepsala pár kapitol.


Jak ÚSTR ve své loňské výroční zprávě uvádí, má 144 zaměstnanců. Zda je to málo nebo hodně, to nechť posoudí povolanější kruhy. Jenomže i když se historii politici či jiní odvážlivci snaží někdy ohýbat, pořád zůstávají v platnosti suchá fakta. Jestliže například památná bitva na Bílé hoře v roce 1620 se odehrála v neděli 8.listopadu, nikdo s těmito údaji nemá šanci pohnout. Můžeme polemizovat pouze o tom, zda tehdy bylo zrovna tak sychravé počasí jako letos, a tak se česká stavovská armáda ani moc nesnažila napráskat dvěma armádám - Svaté říše římské Ferdinanda II. a Armádě Katolické ligy. Což je polemika vhodná tak u stolu ve čtvrté cenové, ale budiž. Doba pobělohorská už tak veselá nebyla. Ani v těch hospodách. Habsburk nám pak vládl nějakých tři sta let a v podstatě docílil toho, že si sami vládnout ve skutečnosti už ani neumíme.


Tento možná poněkud neumětelský příměr dokazuje bohužel holou pravdu. Kdo působí na vysoké pozici, hned mu někdo jde po krku. A zmíněná instituce ( ÚSTR) taky není výjimkou. Bádání a uvádění mylných domněnek a polopravd pak zaniká v šumu chodbových šeptand – ředitel asi půjde od válu. A šeptalo se to od roku 2008 do roku 2014 celkem pětkrát. V průměru každý rok nový ředitel. To už samo o sobě výzkum zasluhuje, zatím to ale více než stovce zaměstnanců ÚSTR nikdo nezadal a logicky ani nezadá. Jen tím chci závěrem podotknout, zda ještě má z podstaty věci, kdy ideály komunismu a návraty k těmto fantasmagoriím, vůbec smysl tak rozsáhlý aparát držet při životě. Jak se zdá, ÚSTR podle senátorů netvoří jen badatelský aparát. Ten taky musí nějak hospodařit a je za to někdo odpovědný. Aktuálně se tak děje kvůli adaptaci ústavu. Prý se tam čachrovalo s penězi. No, rok s rokem se sešel a chodbová šeptanda má zřejmě opět zelenou. Současný ředitel je tam zase asi nějak moc dlouho.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946