25. květen 2019    

Není to o kytkách v koši. Konec Babiše nastane až s koncem Hnutí ANO


Demisi, Babiš do krimu a další podobná hesla rezonovala pražskými náměstími. Výročí listopadových událostí je už klasickým svátkem projevů nepokojenosti i oslav zrodu návratu demokracie v zemi. Avšak od konce osmdesátých let minulého století se křivka nespokojenosti dere stále výše.  Svátek návratu občanských a politických svobod má jen vždy jiné protagonisty. Teď je v části veřejného rozhořčení Andrej Babiš a Miloš Zeman. Což sice není nová informace, ale stále diskutovaná. Jen konec stále v nedohlednu.


Opoziční politici kolovrátkově opakují, že trestně stíhaný premiér nemá v čele vlády co pohledávat. Slyšeli jsme to i při oslavách letošní připomínky policejní brutality na Národní třídě, uslyšíme to i v dalších dnech. Zejména v pátek 23. listopadu, kdy je avizována mimořádná schůze Sněmovny s programem o hlasování o nedůvěře vlády. Od vzniku kauzy Čapí hnízdo se všemi jeho aktuálními aspekty ve Vltavě odteklo opět hodně vody. A taky na „vodě“ zatím stojí naděje, že s ní policie něco udělá. Stačí si všímat jejích projevů – neděláme něco, co by se premiérovi nemuselo líbit. A dělat asi ani nebudeme. Jednoho statečného vyšetřovatele, který má kauzu na starosti, už taky nějak zmákneme. Od toho je ve funkci nový pražský ředitel. Tomu stačilo pár vět k vysvětlení, že kontaktovat Babiše mladšího se policii dosud nepodařilo. Může být, i Babiš junior může změnit svůj názor, byť předtím úpěnlivě kontaktoval investigavce, kteří jej ve Švýcarsku navštívili. Což pro dotyčného policejního ředitele není omluva – měl a bude na to mít další dny. Pokud už někdo mocný nezasáhl i ve Švýcarsku a Babiši juniore, teď se vážně odmlč a sám někam ukliď, dokud tě nenavštíví tvůj milovaný otec.   


Cesta premiéra za svým synem nepochybně vzbudí další várku spekulací, z nichž jedna zřejmě bude převažovat. Otec svého potomka řádně vyplísní, protože je rovněž na seznamu obviněných a tak neplácej do světa něco, co by nás oba mohlo mrzet. Ať tak či onak, další běh času obrousí momentální vyhrocené nálady do pouhého pšouku, který samozřejmě vypustí opozice. To ale dopad mít žádný nebude a pojede se dál. Klíč ke dveřím Babišovy vězeňské cely má totiž jen a jen Hnutí ANO. Je to de facto servisní organizace, aby premiér dále rozvíjel své podnikatelské a politické aktivity. Je to zároveň i otázka svědomí členů hnutí – jakmile se od svého zaměstnavatele odvrátí, pak je v dalších svobodných volbách konec i s Andrejem Babišem. Naivní je ale představa, že spravedlnosti pak bude učiněno zadost. Jak se jí nadále vysmívat, poradí například Viktor Kožený, Zdeněk Bakala, nebo i kámoši z ruské podnikatelské fronty. Trochu peněz na ten pocit rozkoše žít mimo republiku Andrej Babiš už taky má. Své si přece s Čehúnem taky užil.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?