23. říjen 2019    

Nenadáváš sprostě? Jsi směšný!


Vulgarity v mediálním prostoru. V tisku, rozhlasu i televizi. Seriál, film, prostě cokoliv divácké oko i ucho zaujme. Aby to taky bylo, kořením je drsná mluva. Prý si to vyžaduje současná doba. Hovořit ve vypjatých situacích jak univerzitní profesor je směšné, spolu s tím i konkrétní postava. Takže vypálit sprosté slovo a hned je filmová scéna věrohodnější. Panečku, tak to má být! Lahváč, rozvalen na gauči, pár šluků z cigarety a v ruce ovladač. Cvak a hledejme program, kde se nudit nebudeme. Nejlépe třeba u nějaké té kriminálky. V televizi jich teď běží bezpočet, ať přepnete, kam přepnete. Soutěžme o to, která je víc opepřena vulgaritami, Takový je přece skutečný život. Výborný nápad tvůrců, jak vymodelovat generaci diváků, kteří se už ani křestními jmény oslovovat nebudou.


Kdo se nad výše uvedenými řádky podiví, že je píše asi nějaký zastydlý mravokárce, možná se diví oprávněně. Protože sprosťárny přece patří k člověku, ten je samozřejmě i na filmovém plátně. Má tedy být jiný, než umělecky kašírovaný život? S přetvářkou a sladkobolnostmi? To bychom asi nikam daleko nedošli. Tak si tedy řekněme, kam jsme tedy došli. Kultura taky zhrubla sama o sobě. Výstava nahých těl in natura, na které si může návštěvník i sáhnout, je objevnost sama o sobě. Čumil zřejmě předtím nikdy nahého člověka neviděl. Ani sám sebe. Tak si to musí vynahradit na výstavě, kde je samosebou středobodem zájmu nahé ženské tělo. S tělesnou teplotou, pravou kůží i vším, co k tělu patří. Kdo nevěří, nechť si sáhne. Je to dovoleno. Je to i výstava? Je to jen něčí exhibice a provokace, nic víc. Za vstupné. O tom to je. Legální výdělek od natěšených čumilů.


Televizní seriály se taky nežinýrují. A nejsou vysílány dvě hodiny před půlnocí, jak velí rozumbradové, co sestavovali legislativu, co se smí nebo nesmí v televizi, či rádiu říkat. Stanice na to kašlou, jedou si zpravidla po svém. Došli jsme i k tomu, že když už jsme se dali na cestu nejen zaujmout za každou cenu, ale dát za to někomu klidně i po papuli, tak se dohodněme i na nových školských zákonech. Aby budoucí generace věděla, že doba sprosťáků byla dobou zaostalců, protože už se sprostě nemluví. Není to in. Rovnou dej kámošovi ránu pěstí a pak na něho mrkni. Když ti ji oplatí, je to kámoš, který se nebojí. Protože doba došla až tam, kam jsme zatím nedošli my sami. Někdejší prezidentovo vysvětlování, co je nebo není genitál, skrytý v názvu nějaké holčičí formace křepčící v pravolavných kostelích, je pouhé listování v nevinné dětské obrázkové knížce. Jo, lidičky, to byla tehdy prdel!
(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946