9. prosinec 2019    

Němý svědek Notre-Dame. Všeho a všech


Svět obletěla zpráva o požáru jednoho ze symbolů země Galského kohouta. Oheň zdevastoval katedrálu Notre-Dame. Příčina zatím neznámá, takřečený červený kohout, synonymum pro zničující oheň, mával křídly tak dlouho, dokud zmíněná, více jak osm století stará stavba, takřka nelehla popelem. Francouzské novodobé dějiny tak píšou novou smutnou kapitolu.


Než se Francouzi ve svých myšlenkách odpoutají od této tragédie, uplyne ještě pár dní. Možná i týdnů. V popředí zájmu nebude politika, v ulicích se nebude demonstrovat proti asociálnímu prezidentovi Emmanueli Macronovi, zraky obyvatel Paříže i turistického ruchu se budou upírat na místo zkázy. Nastane určitá změna společenského klimatu. A právě ten může odstartovat něco ve smyslu utlumení názorových rozepří, kterých v poslední době má Francie na rozdávání. Jinými slovy, pojďme po Notre-Dame hasit a znovu budovat i sami sebe.

Svět nabízí Francii pomoc, naše země rovněž. Miliardáři nešetří výší finančních darů. Prezident Macron je dojatý. Svět se aspoň na chvíli spojil a chce konat dobro. A zároveň by se měl takzvaně chytit za nos, jestli by to nešlo i bez ohně a popela. Reagovat vstřícně nejen v případě potřeby obyčejné lidské spoluúčasti, když se někde děje něco špatného. Jenomže lidské pokolení je už takové – jen co opadnou emoce radosti i strachu, opět se rozhoří nejen chrámy a kostely, ale celé války, aby po zbytečných obětech si pak znesvářené strany potřásaly rukama. Bylo to zbytečné, ale když podstoupit další zkušenost je tak lákavé!


Francouzi s tím sami mají bohaté zkušenosti. Francouzská revoluce, pád Bastily, vynález gilottiny, a  od popraviště pohled na překrásné zahrady, včetně té ve Versaille. To vše dovede v obecném pohledu člověk vybudovat i zničit. Tato chvíle pro Francouze opět nastala. Vyhořel přece jeden z jejich největších a nejslavnějších symbolů. Oheň ničil, Francouz zase bude budovat. Zda svým způsobem znovu i sám sebe, na to opět odpoví až historie. Její němý svědek Notre-Dame bude zase jenom němým svědkem. Všeho a všech.
(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946