21. leden 2019    

Nejvyšší správní soud: Miloši Zemane, nejsi všemocný


Další soudní prohra Miloše Zemana. Nejvyšší správní soud (NSS) nevyhověl návrhu hradních právníků na odkladný účinek – prezident odmítl jmenovat historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory. Prý by tak prezidentské instituci vznikla újma. Zřejmě morální, ale tu Pražský hrad, podle  rozsudku, neprokázal. Nehledě na to, že NSS ani nemá za úkol dohledávat konkrétní okolnosti, které by míru újmy způsobovaly. Hlava státu se tak znovu od respektované justiční instituce v podstatě dozvěděla, že není všemocná a nelze si proto funkci prezidenta přetvářet na vládnutí monarchy.


Pražský hrad se tak ještě jednou dozvěděl, že prezidentovi ani žádnému jinému orgánu výkonné moci nepřísluší posuzovat, kdo splňuje a nesplňuje podmínky pro jmenování profesorem. To je záležitost vysokých škol a basta! No, panečku, co teď s tím? Řešení je pro Miloše Zemana pravděpodobně velmi snadné – jmenování těchto dvou zmíněných pánů opět „hodí“ na ministra školství. Prezident se po soudní prohře s nějakým fyzikem a historikem přece zahazovat nebude. Není to poprvé, kdy musel ze svých pozic ustoupit – stalo se tak i v případě jmenování literárního historika Martina C. Putny.

Míra provinění je u Miloše Zemana posuzována zřejmě tak, že když je mu někdo osobnostně cizí, jednoduše jím pohrdá. Tudíž asi pohrdá každým, koho potká, pokud nepůsobí v jeho soukolí aspoň jako jeho jediný zoubek. A nedej bože, jsou-li slova případné kritiky směrována přímo na něj, ať je to kdokoliv. Dát pocítit svou mstivou povahu při každé příležitosti je pro Miloše Zemana už přímo fetiší, před soudní institucí zřejmě nevyjímaje. A je to právě soud, který jej znovu upozorňuje, aby se ve svém posuzování, kdo je kdo a kde by měl být, opět rychle vrátil na zem. Udělat by to měl, protože si Miloš Zeman tak trochu zase vstřelil gól do vlastní branky. Jmenovat profesorem Ivana Ošťádala odmítl kvůli jeho údajným pletkám s tehdejší komunistickou Státní bezpečností (STB).

A jsme opět u Zemanova posuzování míry provinění. Kontakty s STB měl i Andrej Babiš. Dokonce soudně usvědčený agent, krycím jménem Bureš. To se dokonce stalo synonymem zla i výsměchu demokracii. Babiše i přesto Miloš Zeman dokonce dvakrát jmenoval premiérem, protože je součástí  jeho mocenského soukolí. Prostě jej potřebuje, zmíněné profesory ani trochu. Už třeba jen kvůli jejich kritickému pohledu na současnou politiku.


Prezident: Žádný orgán mě nemůže povolat k odpovědnosti. Může, pane prezidente. Tím orgánem je český národ, který vás, kvůli zodpovědnosti k němu, do úřadu prezidenta zvolil. Zároveň i v naději, že prezident by se měl řídit tím, co mu ukládá ústava. Je-li však její výklad „tvůrčím způsobem“ upravován, pak to není respekt k ústavě, ale ani k národu. Je to pouze úcta k vlastní samolibosti, možná už hraničící s jistou diagnózou.


(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?