21. leden 2019    

Nejdříve válka na moři, pak v Evropě a otevře se jaderný kufřík?


Zatímco domácí média ze všech možných i nemožných úhlů pohledu zaplňuje fenomén Babiš, pomalu a jistě se budeme zabývat úplně něčím jiným. A to děním kolem situace v Sýrii, jejíž občanská válka se z tamní pevniny přesune na moře. V jeho hlubinách se k břehům Asadova království už blíží britské ponorky a hladinové lodě amerického námořnictva taky. I s avizovanými raketami, které v případě jejich použití Rusko prý smete z oblohy.  Jinými slovy zbraně hromadného ničení, zatím v úrovni rétorických siláckých výměn vojenských velmocí, už jejich lídři nasadili. To kvůli údajnému Asadova útoku zakázanou bojovou látkou na svůj vlastní národ. Válečné konvence to zakazují a tak, Bašáre, dostaneš přes papulu. Ani Rusko, tvůj věrný soudruh ve zbrani, tě neochrání!


To jsou věru hodně nebezpečné momenty, kdy se svět začíná otáčet jinak než kolem své obvyklé osy. Otáčí se k lidem, kteří si musejí stále něco dokazovat nebo vrátit někdejší hegemonii, tedy být opět světovým policajtem. Logicky pak diktovat další dějství vývoje ve prospěch hegemona. Ať je to už kdokoliv, základ toho je stále stejný. Nejdříve se pro tyto účely musí zrodit silná osobnost. Ta se buď skutečně zrodí nebo se do této role sama pasuje. Podle toho vystupuje a Donald Trump už to ani nezakrývá. Nemusí, protože v poslední době se obklopil lidmi, pro něž válečná dobrodružství jsou součástí krevního obrazu, jen k tomu dostat příležitost. Ta se nabízí právě v Sýrii a třeba i za cenu podvrhu, jak se jeví i diskutovaný problém s chlorovým útokem na civilní obyvatelstvo. Jde zde zřejmě o něco zcela jiného – USA se stále nemohou smířit s vojenskými úspěchy Ruska, které s islámskými radikály všeho druhu na syrském území zle zatočilo. Role USA zde byla stále více marginální a tak se opět ukázalo, že válčit na cizím území je pro strýčka Sama problém. Stalo se tak i ve Vietnamu, v korejské válce debaklu armády USA zabránilo příměří. Donald Trump přitom žádný válečník není, jen pravděpodobná loutka těch, jejichž pošramocenou vojenskou hrdost nepřesvítí ani hodnost pětihvězdičkového generála.


Co je na situaci horší, Rusko v diplomatickém úsilí už nemá kam ustoupit, protože Amerika chce být hegemonem za každou cenu. Ta bude ale vysoká, protože z moře se válečný střet velmi rychle přesune i na pevninu zvanou Evropa. Vše výše uvedené není ideologické stranění Putinově administrativě. Sám šéf Kremlu v syrském konfliktu taky nemá úplně čisté svědomí. Pro obyčejného občana se tak skýtá pohled na dva odvěké velmocenské rivaly, jejich ego se může spolu s námi vypařit v jaderném hřibu. Pověstný kufřík s kódy pro útok mají tito pánové vždy u sebe. Snad v něm stále mají i zbytek zdravého rozumu.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?