19. říjen 2018    

Náš budoucí prezident(i): Setrvat v EU ano. Dovedou pak Bruselu taky odporovat?


Vzácná shoda, jen co je pravda. Prezidentští kandidáti jsou pro setrvání v Evropské unii. Jinak bychom se prý vystavili nebezpečí izolace a propadu životní úrovně. A z dalších jiných důvodů je proto lepší se směrem k Bruselu raději usmívat. Tak se tedy usmívejme. Buď nad přesvědčením kandidátů o dalším bruselském pácháním dobra v podobě dotací a uprchlických kvót, nebo nad naivitou těch, kteří se domnívají, že by se EU měla vrátit k původní idei spolupráce suverénních členských států. Tedy bez diktátu různých nařízení, hraničících se zdravým rozumem či postojem nekompetentních a nikým nevolených takzvaných bruselských elit.


Lednová volba nové hlavy státu se opět přiblížila a není dne, aby se ten který kandidát k něčemu nevyjadřoval. Což je zcela v pořádku, to by taky měl, když má občan má posoudit, jaké zastání může od něj v případě potřeby čekat. Ovšem to jsme zase pouze u představ, nikoliv tváří v tvář reálné situaci. Takže si ji zkusme namodelovat, soudě podle dosavadních postojů toho kterého kandidáta. Bude to taková menší cesta do hlubin kandidátovy duše. Vezměme si na paškál dosavadní hlavu státu, protože nečekaná situace všeho druhu může nastat už třeba zítra. Ostatní kandidáti nejsou do současné chvíle totiž nic jiného než každý jiný občan. Takže zítra například přiletí z Bruselu rozhodnutí, že uprchlické kvóty jsou už Evropským parlamentem schváleným zákonem pro všechny unijní členy. V případě vzdoru či přímého odmítnutí bude země sankcionována a to v nemalé míře.

Tak a co teď? Miloš Zeman, jak ho známe, by do Bruselu vzkázal, že tohle se nedělá a suverenita země nade vše. Výborně. Jsou to ale jenom slova, bez dopadu sankcí. Pak dopadnou sankce – v přepočtu milion korun za každého odmítnutého uprchlíka. Pro Českou republiku je jejich počet nalajnován v řádu desítek tisíc. To pak z pokladny zřejmě ubyde pěkných pár miliard. Hlavně potřebných jinde. Miloš Zeman zřejmě použije svůj jeden povahový rys. Nic se platit nebude! Protože se satisfakce téměř žádná strana ve sporu s Milošem Zemanem na domácí půdě doposud taky nedočkala. Tak proč zrovna nějaký Brusel? Zatím to nikdo neřekl, ale ČR má přece jen jedno eso v rukávu. Nelíbí se snad Bruselu, že platit nic nebudeme a uprchlíky taky nechceme? Ze společenství EU nás přece taky můžete vyloučit. Že to Brusel neudělá, je nad slunce jasné. Že nám pozastaví dotace, taky. Že bychom pak na oplátku mohli přestat platit příspěvky, to by mělo být jasné zase Bruselu. Že to ale určitě neuděláme, je Bruselu jasné už nyní. Protože tolik odvahy nenajde ani Miloš Zeman.


A jsme u toho, komu by co mělo být jasné. Třeba vyděšený Jiří Drahoš spěchal kvůli domnělému ruskému vlivu na prezidenstké volby za premiérem v demisi Bohuslavem Sobotkou. Tomu už je přece všechno jedno, své si v Bruselu dávno pojistil. Zda Kreml má zájem poškodit pana profesora? Nemá, protože pro něj neznamená hrozbu. Ani na druhé příčce Drahošovy oblíbenosti na domácí půdě. Je to v podstatě hodný a neškodný pán, zároveň politicky k ničemu. Kreml totiž zajímají jiní hráči – po Miloši Zemanovi nejvíc Miroslav Topolánek. Kovboj v sedle divokého koně rasy ODS, která u bývalých exponentů nic neztratila na své útočnosti a pro Kreml tím pádem i představu neřízené střely. Zejména v době velkých obchodních smluv z dob návštěv Ruska Miloše Zemana. Že jsou smlouvy zároveň i otevřenými dveřmi pro různá politická alotria se vnímá jako samozřejmost. Chodí to tak všude na světě. Jen jim nesmí nikdo moc překážet. A to by kovboj Topolánek mohl nepříjemně tasit. Jeho negativní vztah k Moskvě je přece dávno znám. Ostatní kandidáti? Vyberme si mezi nimi dle libosti a neberme jim jejich názory. Mají na ně právo. Volič má zase právo se jimi vůbec nezabývat. Jsou to totiž jen papíroví draci ve větru.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?