16. červenec 2019    

Na výlet do Prahy raději s domácím řízkem


Pěkně se rozhořívá kauza polského závadného masa na našich pultech. Něco z něho už se snědlo a kde, to teprve vyplouvá na povrch. Jako první je veřejně vláčen pražský čtyřhvězdičkový restaurant U Moťáka. Veterinární správa zde objevila nějakých třicet kilo neoznačeného masa, vydávané za zázrak argentinských chovatelů hovězího. Zaplať tisícikorunu a můžeš ochutnat. Některý z hostů to i udělal. Prstem na tento luxusní podnik ukázal ministr zemědělství Toman a tím pádem ještě přiložil pod kotel. Majitel restaurantu je, podle vlastních slov, výstupem ministra zcela znemožněn. A údajně veřejně „bičován“ nejen klientelou a nejen v telefonu.


Tak se trochu zamysleme. Veterinární správa, ať už na ni můžeme mít názor jakýkoliv, jednoduše splnila z podstaty své existence svou povinnost. Kontrola masa, kontrola dokladů, které buď souhlasí nebo ne. A když k masu vůbec neexistují, pak sděl, kde jsi k němu přišel. Logicky se prodávat pak nesmí. Následuje pokuta, či jiné represivnější sankce. Jedno z toho teď hrozí i majiteli zmíněného restaurantu. Nyní argumentuje čím jen může, že se cítí poškozen. Má na to právo. Jiná věc je ale výsledek šetření a pak ty doklady, kterými se, dle dostupných zdrojů, nijak ohánět nemůže, ať už se v těch papírech jedná o záměrnou záměnu či nikoliv.


Veřejnost, jak si nelze nevšimnout, silně zpozorněla. Ihned začala analýza minulosti a srovnání se současností. Dříve prý nic takového nehrozilo. Pravda, rizika byla opravdu malá. Zrovna tak jako toho masa. Bůhví co jsme pak jedli, ale na druhou stranu, druhový výběr taky téměř neexistoval. Tím pádem ani žádné nemoce, natož šílené krávy v ohradnících. Šílené byly jen dlouhé fronty ve sředu a v pátek před masnami. Nicméně česká společnost reaguje velmi negativně na současnou aféru s hovězím a velmi se přimlouvá k veřejnému pranýři tech restaurantů, kteří jednají podvodně. Jak vidno, působí to pak zkázu všem, kteří inkasují za špičkové služby a přitom je pravda úplně jinde. Zda to tak má být? A co když se ministr jen ve svých soudech unáhlil? Zbytečné se tím zabývat – ministr je tady od toho a veterinární správa taky. Jinak se česká metropole stane v očích návštěvníků i obyvatel samotných jakýmsi smetištěm, kdy je záhodno si na výlet do Prahy raději řízek usmažit doma. A z vlastního.


(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946