16. červenec 2019    

Na tom pražským mostě


Konvalinka roste. Však jistě znáte písničku, jak tu květinku žádnej nezalívá, a ona neporoste. Svým způsobem se tak i stalo. Další z pražských mostů, klenoucí se nad stanicí metra Vltavská, po čtyřiceti letech existence, dosloužil. Prostě půjde k zemi. Tato dopravní stavba a důležitá dopravní tepna se sama o sobě hroutí kvůli lidskému šlendriánu. Most svého času totiž však postavili jinak, než kázal projekt. Konkrétního viníka už nedohledáme, stavební firmu ano. To je asi tak všechno, po čtyřech desetiletích zbyla jen pachuť. A problém tím pádem ještě větší, než je samotný most.


V každém případě čas jen zúčtoval s vadnou stavbou, které se po dobu její vlastní existence, nikdo nevěnoval. Stejně tak jako Libeňskému mostu, to aby se řešily problémy hned dva. Odcházející vládnoucí klika pražského magistrátu si může ve skutečnosti gratulovat – problém s chátrajícími mosty v metropoli musí teď řešit vítězové povolebních mocenských rvaček.  A odklad už to nesnese. První velká pruba pro nového primátora, ať už se jím stane kdokoliv. To je vskutku nemilý výhled do budoucna, neboť případné plané žvásty se mu mohou okamžitě vymstít. Most na Vltavské, včetně toho Libeňského, jsou veledůležité pro městskou dopravu. Až půjde ten na Vltavské k zemi, celá oblast sedmého pražského obvodu se nadlouho pro dopravu uzavře. Stejně tak v Libni a následně se tím vytvoří každodenní dopravní kolaps na magistrále. Odpověď politiků? Nová projektová dokumentace pro nápravu se bude vytvářet několik let. Řidič aby si rovnou, takříkajíc, hodil mašli.


Těžko i předem soudit, zda adepti na pražského primátora tento problém berou v potaz. Nikoho nebudou zajímat například argumenty, že problém pevnosti pražských mostů, je dědictvím minulosti. Obyvatel metropole se do minulosti otáčet nebude, jeho problém je v děsivá představa zítřku, kdy se opět bude muset přemístit z bodu A do bodu B. Čtyři roky prvního  muže metropole tak zcela určitě nebudou jen obvyklými rétorickými cvičeními. Co řekne, bude mít hned tvrdou kontrolu naplnění vyřčeného. Kontrolu od davu, nejen politické opozice. V představě, že se k magistrátní moci derou i jedinci, kteří v politice vidí pouhé naplnění svých osobních ambicí, jímá běžného občana metropole hrůza. Protože si pak nemůže být jist, zda mu v Praze nespadne na hlavu něco, o čem dnes nemá ani tušení. Vidina Pražské defenestrace pak bude jedinou představou rychlé a konkrétní nápravy.


(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946