18. únor 2019    

Migrace je nebezpečím, europoslanec Štětina ji tak ale nevidí


Není dne, aby světové agentury nepřinášely info o utečencích všeho druhu. Tedy i o lidech všeho druhu. Nemá cenu si nic namlouvat, války opravdu přinášejí zoufalství těch, kteří přišli o své domovy. Je třeba proto taky hodnotit, kdo z těch utečenců o domov skutečně přišel. Protože ti, co prokazatelně nemají kvůli agresi střechu nad hlavou, jsou ve sběrných táborech a do Evropy nijak nespěchají. Jinými slovy, čekají, až se do svých domovů mohou vrátit. Jsou ale státy, které utečence, rozuměj domorodce, zpět přijímat nechtějí. Což je ale věcí mezinárodních dohod a úmluv, a nemělo by to nijak ospravedlňovat násilné útoky skupin utečenců na základní principy soužití. Výběr evropských kulturních hodnot i tradic je veliký, výběr těch, kteří by se přizpůsobili, končí někde kolem nuly. Tolik úvodem, který čtenáře možná už nudí, ale máme v Bruselu europoslance, kterým podobná rizika snad i imponují.


Premiér Andrej Babiš na domácí půdě hlásá do světa, že žádné migranty u nás nechceme. Hlásá to i ve světě a snad to není jen laciný populismus s vědomím, že se k nám žádní migranti stejně nehrnou. A právě to leží na srdci europoslanci Jaromíru Štětinovi. Neskrýval a neskrývá svůj názor, že migranty bychom přijímat měli. Nepochybně lidský přístup se europoslanci upřít nedá – šlechetnost ducha by ale měla mít své opodstatnění. Jaké? Nehovořit o humanismu v bezpečí vysoké politické funkce, ale přímo v zemích, kterých se problém týká. Zatím se neví o výčtu návštěv páně eurposlance v Sýri, Iráku, Libyii a vůbec těch arabských zemí, kde je válka, bída a hlad. Kručet dlouhodobě v žaludku Jaromíru Štětinovi určitě nikdy nebude a samozřejmě mu to snad nikdo ani nepřeje.


Zato jeho přání uspět znovu ve volbách do Europarlamentu je pochopitelné – z vysoké politické funkce se nikdy neodchází s radostným úsměvem a řinčením dechovky. Ať už jsou Štětinovy pohnutky jakékoliv, měl by ale jít v otázce pomoci utečencům příkladem, Třeba už v Bruselu, kde jich je na výběr už celá armáda. Jakým způsobem, to by taky měl předvést. Obecně vzato, europoslanec se svým nemalým příjmem by jistě i nemalým dílem některému utečenci ve svém bědném životě aspoň trochu ulevil. O tom zatím žádná zpráva. Jen ta, že na migraci má jiný názor, než Andrej Babiš. Názor je ale zase jen řada slov. Nikoliv činů.


(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?