16. červenec 2019    

Merkelová už nemá fejsbůk, zato má obstojnou pračku


Auf Wiedersehen, mein Facebook! oznámila německá kancléřka Angela Merkelová. Předsedkyní strany CDU už není, takže není třeba se dělit s obyvateli spolkových zemí o názory nebo osobní pocity. Kontaktovat kancléřku lze už jen prostřednictvím stránek spolkové vlády na Instagramu. Jde o to, komu a jak bude absence Merkelové na „fejsbůku“ moc líto. Oficiálnímu číslu návštěvnosti jejího bývalého účtu z více půldruhého milionů návštěv totiž věří, dle německého tisku, jen málokdo.


Není ale vůbec důležité, zda má politik na sociálních sítích o jednu stránku více nebo méně. Protože zpravidla na všech sděluje to samé. Stačí sledovat naše politiky bez výjimky. Strohé čtyři věty národu stačí. Když ne, přidá další čtyři a většinou se stejným obsahem a jinak formulované. Co se taky s někým dál zbytečně vybavovat. Důležitější je, aby na politiky bylo pořád vidět. To jen malá odbočka z toho, kdy a proč je důležité na sociálních sítích existovat. Pro Angelu Merkelovou už tolik ne. Dá se pochopit jistá únava stárnoucí ženy, která působí v politice drahně let. Je už prostě za zenitem, tak už to v životě chodí. Její nástupkyně je opět žena a nikdo snad nepochybuje, že by z kurzu Merkelové nějak zvlášť uhýbala. Protože by tím pádem pohřbila celou CDU nikoliv tím, že by politiku své předchůdkyně zpochybnila.

Protože nastavený kurz úzce spojený s imigrační politikou totiž ani změnit nelze. Změna by zřejmě zničila celou bruselskou představu  o rasové výměně celé Evropy. Německo navíc jako jeden z hlavních hospodářských lídrů evropského společenství by si pak nemohlo diktovat v rozdělování dotací pro unijní státy, v nich Česko zrovna nehraje roli maloodběratele. A kdo dotace čerpá, musí taky poslouchat. Rozuměj Německo.


Z toho plyne, že do doby konce kancléřování Angely Merkelové v roce 2022 se nic zásadního měnit nebude. Plyne z toho i jistý dojem, že stárnoucí dáma, která svou registraci na Facebooku hodnotila stejně, jako například užívat obstojnou pračku nebo vlastní auto, už taky trochu touží po klidu. Venkoncem v klidu si vyprat nebo dojet jako každý s autem na nákup, není v důchodovém věku na škodu. Litovat můžeme jen toho, že Merkelové nedocvaklo, že právě v některých obchoďácích její vítačská politika způsobila víc krveprolití než míra lítosti z jejího odchodu ze sociálních sítí. Rozuměj odnikud nikam.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946