21. leden 2019    

Lepší Brabec v hrsti, než ….


To se to teď špekuluje, zda jako kormidelník zmítané lodi hnutí ANO zůstane Andrej Babiš, nebo z podpalubí vyjde nový mág s kompasem a nasměruje tu bárku do klidnějších vod. Vlnobití je dokladem půl roku trvajícího špatného počasí v české politice, rozhádaní plavčíci zase vzhlížejí ke kormidlu, protože se ho stávající hradní pověřenec jaksi nechce pořád pustit. Čáru ponoru zato hlídají ti, kteří se na palubu derou, a zajisté dávají vědět, že díru do lodi si hnutí ANO bez nich rychle udělá. Což znamená změnu poměru sil ve vrcholovém velení a natočit loď po směru příznivějšího větru.


Dost možná, že ve chvíli autorského zamyšlení už bude v politických kuloárech poněkud zřetelnější výhled do budoucna. Alternativa za současného premiéra v demisi je zmiňována osoba vicepremiéra v demisi, Richarda Brabce. Tedy člověka ve stejnokroji hnutí ANO, ať už by byla jeho politická příslušnost jakákoliv. Kdyby se tak stalo, že si zmíněná osoba ke kormidlu stoupne, v tu ránu budeme mít premiéry dva. Richard Brabec oficiální, Andrej Babiš jako jeho loutkovodič. Jen naivka by si myslel, že by ten první samostatně konal. Jenomže se tím dá do jisté mír zabránit vstupu do vlády Tomio Okamurovi, protože by do hry pravděpodobně opět vstoupily jiné strany. Osoba páně Babiše už by nebyla pomyslný Taxisův příkop, kde si zlámaly nohy kobylky vyjednávačů a pohádce o vládě byl konec. V případě, že by lídr hnutí ANO ze svých pozic neustoupil a nakonec v kolenou sám lehce poklesl, tedy uzavřel holport s komunisty i Okamurou, v další minutě se Babišovi připomene skálopevné přesvědčení, jím prezentované na twitteru ze dne 14.října 2017. „Tak ještě jednou. S Tomio Okamurou ve vládě NEBUDEME....“ Že názory Andrej Babiš mění dle potřeby, všichni dávno víme a že si z toho nic nedělá, víme zrovna tak.


Odpověď na otázku, zda jako loutkovodič Richarda Brabce bude pozice Andreje Babiše mocensky oslabená, nezná zatím pravděpodobně ani dosavadní premiér. Protože v politice se poměr sil mění takřka přes noc a stačí k tomu mnohdy velmi málo. Jedno je ale jisté už teď. Kdyby Richard Brabec přímo okatě jen plnil příkazy svého stranického šéfa, patová situace by se jen prodloužila o další koňskou délku. Navíc je zde určitá pochybnost, že by na funkci předsedy českého kabinetu Richard Brabec sám stačil. Není to člověk razantního vystupování, což mu ale nelze mít za zlé. Jednoduše se na tuto funkci povahově nehodí. Pak je zde možnost, že jej Andrej Babiš nechá v určitých vypjatých situacích vykoupat ve vlastní šťávě na důkaz toho, že jeho odsun do pozadí byla fatální chyba. Takže politika se bude opět zmítat v rozbouřených vodách tak dlouho, dokud se loď nerozbije o skalisko předčasných voleb a lodní tesaři mohou začít stavět novou. Jejich jména budiž předem neprokleta...  

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?