23. říjen 2019    

Kráska a zvíře slovenských prezidentských voleb


Necelé dva týdny do prvního kola volby prezidenta na Slovensku. Bude to muž nebo žena? Ať tak či onak, srovnání v zemi pod Tatrami s českou realitou téhož už názorově hýbe tamní veřejností stejně intenzívně, jako kvasení bryndzy s haluškami. Ve hře o dobývání sympatií Slováků doma i v zahraničí byl ještě donedávna vědec, zrovna tak jako v Čechách. Robert Mistrík byl i favoritem voleb, ale už není. Právě proto, že raději chce po zvážení svých dalších šancí zůstat raději vědcem. Jeho český protějšek naopak za každou cenu chtěl a zůstal politikem. Prezidentem se, jak známo, nestal, zato aspoň uspěl v senátních volbách. Robert Mistrík se tak svým způsobem vrátil do anonymity, Jiří Drahoš už jako senátor zase do veřejného nezájmu.


Pak tu máme ještě srovnání s Milošem Zemanem. Není to zlomyslnost, ale ohlédnutí se v čase i názorech.  A hlavně s oběma dosavadními hlavami států. Část české veřejnosti Miloše Zemana velebí, jiná nikoliv. Stejné je to i u slovenského prezidentského protějšku, Andreje Kisky. Ovšem s tím rozdílem, že tamní opozice ho šlehá po zádech ryze z politických důvodů, našinci zase Miloši Zemanovi předhazují jeho zdravotní stav. Jinými slovy, neduživý stařec by si už měl raději užívat někde na vejminku. Nejlépe zase na Vysočině a, jak zlí jazykové tvrdí, ze zámku v Lánech nedělat léčebnu dlouhodobě nemocných. Češi Kiskovi poměrně fandí, a je dobré se zamyslet proč. Protože žádným zdravotním handicapem očividně netrpí. Chodí zpříma, dovede být nad věcí a....Těch důvodů je ještě celá řada. Ať už objektivních nebo ne. To nechť si hlavně zhodnotí Slováci. Tím stěžejním českým je Kiskova přirozenost a nečiší z něj pomsta. A hlavně nemá kolem sebe podpírače v podobě prezidentské ochranky. Suma sumárum, Čechům asi stačí, když je prezidentský kandidát trochu fit a nemusí se opírat o hůlku. Právě na tom Jiří Drahoš stavěl, ale nedostavěl. Byl to ve skutečnosti pouhý kandidát vzdoru proti Zemanovi, nic víc.


Češi opět mají co závidět. Odmysleme si tuto naši národní vlastnost, když do hry o slovenský prezidentský stolec vstupuje žena. Nikoliv jedna z mnoha nicek, o které nebyla nouze i u nás. Je aktuálně největší favoritkou po uvolněném místě Roberta Mistríka. A navíc pohlednou  a s právnickým vzděláním. Slováci sice už ženu ve vysoké politice měli, byla jí premiérka Iveta Radičová. Upřímně žádná sláva, ale čo bolo, to bolo. Terazky mají Zuzanu Čaputovou, která usiluje vystřídat Andreje Kisku. Slovenský volič se od toho českého v něčem určitě lišit nebude. Nevolí jen rozumem, ale i očima. Tak schválně – vstoupí do Grasalkovičova paláce, sídla slovenských prezidentů, kráska nebo zvíře?

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946