18. duben 2019    

Konec Merkelové v politice? Nic moc se u nás nestane


Politici přicházejí a odcházejí, jak to tak bývá. Mění se jen nálady, ale žijeme v době, kdy zůstane jen u nich. Protože zásadní zlomy se dějí pouze v ekonomikách toho kterého státu, jež pak otáčejí kormidlem dějin. Stačí si připomenout dobu Velké hospodářské krize z počátku třicátých let minulého století. Pád americké burzy, zvané Černý pátek. Co to pak pro svět i Evropu znamenalo, známe z historie. Chudoba a nezaměstnanost následně vygenerovala nové politiky. A tím pádem i nové nálady. Lehce se pak přehouply v tragédie lidstva, za níž sice byli noví politici, ale předcházela tomu zase jenom moc peněz. Protože jen a jen peníze hýbou politikou.


Německo přes všechny historické mezníky se dokázalo ze svěrací kazajky někdejší neprosperity vymanit. Už nedobývá svět zbraněmi, ale vlastní peněženkou. Dlužno dodat, že pěkně naditou. Tohle Němci umějí a dobře vědí, kde a od koho k penězům přijít. Stačí k tomu mít svého lídra, který umí dobře počítat. Uměla to a nadále umí i Angela Merkelová. Zrovna tak jako její předchůdci. Německo je ekonomickým tahounem Evropy, i když jsou její spolkové země zatěžovány výdaji za proimigrační politiku. A jsme u toho – jestli někdy dělal německý kancléř nějakou chybu, pak za stálý pocit nápravy křivd z doby druhé světové války. Proto ta vstřícnost migrantům všeho druhu, těm nejnověším zejména. Jen na okraj – poslední splátku dluhu z první světové války, tedy reparace, Německo splatilo v roce 2010! Přesto je životní úroveň obyvatelstva stále vysoká. Větší, než u nás.


Angelu Merkelovou spatřuje část české veřejnost jako osobu, která svou proimigrační politikou zavinila problémy celé Evropy. Tedy všude tam, kam se po vzoru Německa migranti nahrnuli. Že to  změnilo nálady obyvatelstva, o tom žádná. I u nás pochopitelně, byť zatím podobné problémy neřešíme. Bráníme se tomu, což je pochopitelně i dobře. Potažmo i názorům Merkelové, že bychom se měli s Německem o uprchlíky všeho druhu bratrsky podělit. Proto u nás ta negativní odezva. Pryč s Angelou! zní od kritiků. A jsme u toho – odchází sama, už to avizovala. Nesmetly ji žádné volby. Zřejmě už té politiky plné úskoků a zákulisních her, má plné zuby. Pro Česko se ale nic nezmění. Jsme země, která sice kormidluje svou vlastní ekonomiku, avšak silně závislou na té německé. S kancléřkou v čele i bez ní. Jsme zároveň malá země, v optice Evropy i světa kus území, které s těžištěm všeho dění nijak nehýbá. Ani nemůže, právě proto, že jsme malá země. S malými či velkými politiky, kteří udržují evropské i světové vědomí, že vůbec existuje. My si zase udržujeme vědomí, že jsme někdy pupkem toho světa. U těch nálad a mylného vědomí tak opět zůstaneme. Jsme prostě Češi.


(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?