20. březen 2019    

Kníže Karel mediálně zesnul, umírá i TOP 09?


Byly to pro Miroslava Kalouska krásné doby, když rozdával úsměvy po hřejivých číslech volebních preferencí. K tomu stačilo přihodit symbol recesní volební novinky Karla Schwarzenberga s čírem a bylo vymalováno. Do sněmovních lavic pak TOP 09 stačilo nakráčet v dostatečném počtu a jde se dělat politika. Zaúřadoval potom i čas a guru zmíněné partaje pomalu a jistě mizel v zákulisí. Ikona někdejšího úspěchu pak ztratila po neúspěšném souboji o prezidentský stolec smysl. Bledla pak i celá partaj a její barvy se nepodařilo oživit ani Miroslavu Kalouskovi. Lhostejno, jakou funkci v Topce vlastně zastával – jeho rétorické bušení v podstatě vyjadřovalo boj sám za sebe. Tak je to i dodnes a partaj má, takříkajíc, vymalováno opět. Aktuální průzkumy veřejného mínění ji už poslalo mimo vysokou politiku.


To je tak, když nejsou lidi, posteskl si kdysi Jiří Pospíšil, současný lídr strany. Postesk zněl na adresu ODS, z níž Pospíšil k TOP 09 potom přešaltoval. Obsah jeho posmutnělosti směřoval k úpadku jeho bývalé partaje po všech těch aférách, končících volebním propadákem. Lidi bez poskrvny ODS tehdy opravdu neměla a když ano, nikdo je neznal. Jiřího Pospíšila snad trochu ano, ale jeho obecně bezbarvý projev uhlazeného vychovatele dívčí klášterní školy si uchoval dodnes. Když se Miroslav Kalousek ve straně vzdal svého předsednictví, nástupnictví se ujal právě Jiří Pospíšil. Partaj TOP 09 prostě jiného člověka neměla. To je tak když nejsou lidi, mohl klidně Pospíšil zopakovat. A stále nejsou, protože nový předseda je zároveň europoslancem a pendl mezi Bruselem a Prahou v řízení strany logicky moc prospěšný není. I když se Pospíšil mezitím zařadil mezi známé politické figury, mezi nejvýraznější určitě nikoliv. Drajv Miroslava Kalouska se už taky nenosí, takže...


Takže co? Máme snad v partaji i jiná esa, nabízí se úvaha. Taky ano, například  poslankyně Markéta Pekarová Adamová. Hezká ženská, věcná a lidově řečeno, nemele nesmysly. To je ale málo pro vzepětí preferencí, protože tak by měla hovořit celá partaj. Jenomže nehovoří. Dejte slovo Dominiku Ferimu, nejmladšímu poslanci v historii sněmovny a volič ho poslouchat odmítne. V jedenadvaceti letech udílet životní rady ještě nemůžete. Volby jsou totiž dílem protestu, přesvědčení, ale i recese. Dominik Feri je výsledkem posledního dílu v pořadí. TOP 09 je proto souhrnem všeho rovněž v posledním dílu. Avšak své sněmovní existence.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?