29. leden 2020    

Klausovy pěsti ve tmě, napřažené do světla Fialovy ODS


Kdo by to řekl, že po patnácti letech členství ČR v Evropské unii bude na domácí scéně takový rozruch. Z unie ven, nebo zůstat uvnitř? Eurodotace zvelebily mnoho měst, ale taky namastily kapsu řadě šíbrů, o kterých zatím nemáme ani tušení. Ti odhalení mají problém, ale zrovna tak i dost peněz, aby si najali špičkové advokáty. Celkový dojem z členství v EU? Tři čtvrtiny obyvatel už tak nadšení, jako před patnácti lety byli, vůbec nejsou. Vadí jim nesmyslné zákony a vůbec centrální řízení pod taktovkou Bruselu. Přesně to vadí i Václavu Klausovi staršímu, svého času zakladateli ODS, ministru financí, premiérovi a vůbec politikovi na vejminku. Je i zároveň helfrem svému synovi, jmenovci, který hodlá založit novou partaj. A s tou „ódéeskou“, současnou středovou stranou, která se podle Klause seniora chce zalíbit všem, by se nejradši jednou provždy vypořádal. Kvůli jejímu lídrovi Petru Fialovi. Je to prý darebák.


No vida, kam až jsme v názorových soubojích došli. Stačí už nebýt vysokým exponentem v politice a hned není o civilizovanější slovní projev nouze. Neubránil se tomu ani Klaus senior. Nakonec proč ne, jeho pověstná profesorská přísnost a vybraný slovník hned tak všechny nikdy neoslovovala. Teď už ano. Důvod je prostý. Kdo byl někdy ve vysoké politice a hýbal lidem nejen žlučí, ale i hladil dušičku, absťák po odchodu z politiky se dříve nebo později, stejně dostaví. Všímavý jedinec určitě zaregistroval, že Václav Klaus je v těchto dnech poměrně často medializován. Nic špatného na tom není, když má člověk co říct. Klaus senior také říká. A zlobí se. Nejen nad stavem či úplným odklonem od pravicové politiky konzervativního směru. Bez diktátu kohokoliv zvenčí. Aby jedinec mohl rozhodovat jen sám o sobě a nebyl vláčen dobou, která zase rozhoduje o něm.


Občanští demokraté, která kdysi byla vlajkovou lodí pravicové politiky, už nejsou podle Klause ani demokraté, natož občanští. Vedení ODS je parta lidí, která se drží na hladině ve smyslu kam vítr, tam plachta, vlastní kurs nemajíce. Její lídr, Petr Fiala, není lídr, ale mudrc, navíc bez kompasu. Tak to vidí Václav Klaus senior. Ať tak či onak, buďme i trochu objektivní. Někdejší špičky ODS kompas měly a stejně pak narazili na skaliska. Zahleděni do sebe a s větrem v plachtách směrem k bezvýznamnosti. Petr Fiala je tak jednonohým následníkem, kapitánem s páskou přes oko, na druhé je krátkozraký. Proto má těch deset patnáct procent volebních preferencí. Pan profesor Klaus se svým synem čuje příležitost, jak se znovu vrátit do hry. Důsledek absťáku. A taky důsledek současné politiky napříč sněmovním spektrem. Má mít snad někdo před návratem Klause staršího strach? Pěsti ve tmě má už jistě napřažené, teď si jen počkat, do kterého čenichu v ODS udeří. Výběr je už teď dost veliký. A nejen v ODS.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946