29. leden 2020    

Klaus junior bude pro Okamurovu SPD pohroma


Název pro svou novou připravovanou stranu Václav Klaus Druhý zatím ještě nemá, zato jednu jistotu ano. Možná si toho je i vědom, ale stačí, aby více rétoricky přitvrdil v otázce evropské obrany před migrantskými nájezdníky a Tomio Okamura bude mít problém. Velký problém, protože z jeho rétoriky „domobrany“ před migranty všeho druhu mu zbylo pouze tvrdé jádro jeho nejvěrnějších sympatizantů. Lépe než kterýkoliv veřejný průzkum tento fakt odhalil nedávný mítink SPD na pražském Václavském náměstí. Několik stovek křiklounů a spadla klec. Proč ten sešup? Neměl se opičit po vzoru někdejších Sládkových republikánů, jehož mířidla tehdy cílila na Romy a vůbec všechny nepřizpůsobivé. Téma se rychle vyčerpalo a zbyly jen rvačky. Okamurovi už nezbylo ani to, protože těch pár půtek s aktivisty nestojí ani za řeč, kdežto bitky republikánů s policií, ty by už vydaly na akční film. Dalším důvodem ztráty na lesku jsou migranti sami – v Čechách jejich žádné táboráky v uprchlických centrech neplanou a těch několik pomatených přeběhlíků zelené hranice koukají rychle někam za české kopečky zase zmizet.


Co s tím má Klaus junior v budoucí konstrukci nové strany společného? Ve skutečnosti vůbec nic. Oproti Okamurovi je ale skutečný intelektuál, byť někdy s břitkým jazykem, přesto stále noblesní člověk. Není to stranění někomu, kdo je mediálně stejně znám, jako jeho otec. Je to jen úvaha pro a proti, co může nový politický subjekt udělat s elektorátem napříč zavedenými značkami, i s tím bleším trhem pidistraniček na chvostu. Rozhodující je střední vrstva, tedy pokud lze podnikatelské subjekty ještě střední vrstvou vůbec nazvat. Elektronická evidence tržeb udělala v jejich počtu těžkou genocidu, ale věřme, že ty stále přežívající pořád ještě patří mezi voliče a ne pravý opak. Jsou to především bývalí voliči ODS, nebo vůbec lidi smýšlející pravicově. A není jich málo, vezme-li v potaz, že volební účast se pohybuje něco málo přes padesát procent. Zbytek raději seděl naštvaně doma.


Klaus junior určitě dobře ví, že počáteční úspěch je „v pětce“, tedy dosažení minima nutného pro vstup do Sněmovny. Stane se tak obratem partají, s níž se musí počítat a hlavně brát na zřetel, až začnou povolební vyjednávání o podobě budoucí vlády. Že by hrál statickou roli pouhého opozičníka? Jeho odbojný naturel mu to nedovolí. Protože je to člověk s příjmením Klaus a nová pohroma pro všechny, kteří se jen dovedou zaštiťovat frázemi. To vše může z gruntu ovlivnit nálady obyvatelstva natolik, že následná třetí veřejná volba prezidenta, do jejíž kampaně se Klaus junior nepochybně zapojí, může vygenerovat zajímavého stejnojmenného vítěze. Optikou času budoucího jistě ještě úsměvná záležitost, ale zároveň minulost Okamurovy SPD. Tím spíše, když každý politik hlásá, že záleží na každém jednotlivci, který k volbám přijde. Toho by se Tomio už teď měl začít bát nejvíce.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946