19. říjen 2018    

Když ženy mužům vládnou. Babiš rozdal žezla


Pověrčivost praví, že třináctka je smolné číslo.  Právě 13. prosince má být jmenována nová vláda, jejíž nováčky, mezi nimiž jsou i čtyři ženy, si prezident Miloš Zeman hodlá takříkajíc raději předem proklepnout. Rezorty obrany, financí, práce a sociálních věcí včetně kultury jsou zřejmě samozřejmou profesní výbavou hlavy státu, ale proč pochybovat, když jde stejně o něco jiného. Kvalita lidí jde totiž na vrub páně premiéra Babiše, jmenovaného o týden dříve. Jelikož jejich vzájemné spojenectví je ryze účelová záležitost opřená do prezidentských voleb, čelí se zde možnému nebezpečí, aby některý z vládních nováčků neskončil dříve, než ve svěřeném rezortu vlastně začal. Právě Miloš Zeman s tím má nemilou zkušenost z doby, kdy byla ministryní obrany jmenována Karolína Peak. Vydržela ve funkci přesně týden a za těch pár dní napáchala nedozírné personální škody. Aby se pak toto silové ministerstvo za stejný počet dnů nezhroutilo, Miloš Zeman  konec Karolíny Peak raději okamžitě posvětil.


No a tak Andrej Babiš řízením zmíněného ministerstva pověřil v očích prezidenta i jeho vlastních úspěšnou Karlu Šlechtovou, v podstatě už dosluhující ministryni pro místní rozvoj. Jak sama řekla, na vojáky se velice těší. No vida, pěkných chlapů ve slušivém stejnokroji nejen na ministerstvu obrany teď uvidí habaděj. Zda se těší na Karlu Šlechtovou i vojáci se k redakčním uším zatím nedoneslo, ale co není, může být. Třeba nebude následovat osudy Karolíny Peak nebo ještě hůře i Vlasty Parkanové, která dosud létá po soudech na křídlech kauzy letadel CASA kvůli jejich nevýhodnému nákupu. Že exministryně ve skutečnosti představovala pro ostřílené kšeftaře jen takzvaného bílého koně, není dnes žádným tajemstvím.

To už nemá ani dosavadní náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Dostatečně zřejmě vysvětlila, jak to bylo se sponzorstvím pro hnutí ANO, v němž hlavní roli hrál její zeť David Rusňák. Jako majitel investiční skupiny DRFG je totiž jedním z obviněných v případu úniku z policejních spisů a trestních řízení. Babiš se od Rusňáka okamžitě distancoval, Schillerovou nechal na pokoji. I přesto, že Rusňákovo členství v hnutí ANO bylo okamžitě ukončeno. Spojitost mezi tchýní a zlobivým zeťákem ve zmíněném případu Babiš nenalezl. Nu což, život jde dál a pavučinami jednou opřede i tu nejdivočejší patálii. Možná se tak už i stalo, protože do křesla ministra financí míří právě Alena Schillerová.


To všechno jsou dámy veřejně známé z dosavadního působení na těch kterých ministerstvech, a budou i nadále veřejně zase působit. Jenomže ženy v Babišově menšinové vládě mají být čtyři. Zbylé dvě, byť už je například Česká televize spekulativně představila, veřejnosti známé nejsou. Jejich jména proto nechce Andrej Babiš včetně jiných vládních noviců zatím sdělovat, dokud je neřekne Miloši Zemanovi. Držme proto taky jazyk za zuby. Má to svůj už prozaický důvod – názorové veletoče Andreje Babiše mohou přijít z minuty na minutu, tím pádem i pohyb na Babišově personálním orloji. Nicméně menšinová vláda bude a tím snad skončí i nekonečné postesky opozičních stran. Zda menšinová vláda bude jen účelovka do  předpokládaného znovuzvolení Miloše Zemana, se samosebou uvidí. Že v případě předčasných voleb už pak neprodělají ani jeden, je už nyní více než jisté.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?