21. květen 2018    

Když si to za migranty neodskáče Německo, musí pod nůž Řecko


Kdo volá po odpovědnosti za imigrační vlnu v Evropě? A kdo v Evropě označuje viníka, v její zoufalé snaze vyrovnat se s tímto fenoménem a ohrožující samou existenci Evropské unie? A kdo je tedy oním zlounem Evropy?

Na první dvě otázky lze odpovědět snadno. Je to Německo, jeho vazalové z dalších zemí. Na druhou je také možné odpovědět přímo – Rakousko. A na třetí odpověď musíme právě do rakouských politických špiček, které tvrdí, že za vše může Řecko a proto je třeba zvážit, zda by se nemělo vyloučit ze Schengenu (aspoň, když už ne rovnou z EU).


Je pravda, že pobřežní hranice Řecka, ale také Itálie vypadají na první pohled jako cedník. Ovšem kolika běžencům zabránili přistát u svých břehů Francie či Španělsko?

Ale jak Řecko, tak Itálie už nějakou dobu varovaly evropské lídry, že jejich země nemají kapacity na ochranu pobřeží, ani na pobyt masivního toku migrantů. A když Řecko požádalo o 780 pracovníků evropské agentury Frontex na ochranu své hranice, dostalo, a se zpožděním, pouze 350 lidí a vesměs jen jako výpomoc pro byrokratické vyřizování migrantů.

Co by tedy mělo Řecko dělat proti migrantům, které si na své území pozvalo Německo ústy své kancléřky?  „Museli bychom na ně střílet, potopit lodě na dno, a nechat lidi utopit?“ reagoval řecký ministr zahraničí.


A Řekové pokládají své otázky: Proč nefunguje dohoda o přemístění uprchlíků v rámci EU? Jedná se o 160 tisíc lidí. Proč EU smluvně nedohodla mechanismu navracení běženců do zemí původu a do Turecka, z nějž vychází největší tok migrantů?

Ostatně Řecko, jako jedna z mála zemí EU poukazuje, že od roku 1990 přijalo na svém území jeden milion přistěhovalců, což tvoří deset procent celé řecké populace. A končí jedinou možnou a logickou výzvou: ukončete válku v Sýrii a humanitární katastrofu na Blízkém východě!

(kou, ucho24.cz, foto:mp)Hlasovali byste pro povinnou volební účast?