21. leden 2019    

Když se dva perou, Okamura se směje


No a je to tady. Respektive to, co Andrej Babiš rozhodně nechtěl. Mít Tomia Okamuru v partě, která bude na sněmovnu významně mrkat, aby jí vyslovila důvěru. Sladký opojný nápoj vítěze voleb je nyní ředěn pelyňkem a další doušek si dát vítěz musí. Protože k pomyslnému přípitku na vše dobré či zlé, Andreje Babiše vyzval Miloš Zeman. Jestli tento tah a hraběcí radu hezky nadále pokračovat v úsilí sestavování vlády, pak se mu jistá zlomyslnost zase povedla. Že by se ani Miloši Zemanovi v dané chvíli nenabídla jiná možnost (jsou hned tři), tomu určitě nikdo nevěří. Nebo se ani hlava státu nad bvzniklou situací neobtěžovala příliš taktizovat. Co sis, Andreji nadrobil, to si i sněz.


No a tak bude hostina. Ovšem na opačném konci stolu, kde si už možná nedočkavě mne ruce vyhladovělý strávník Tomio Okamura. Tak dlouho se prezentoval jako dobrotivý architekt nové doby, pochopitelně pod vlajkou SPD, kdy Okamurova přímá demokracie, dřív než ji ohýbal dle potřeby, měla co vysvětlovat. Teď už nadobro zapadne i jeho problém s názorem na cikánský lágr v Letech - Babiš ve vyjednávání se sociálními demokraty vše zpackal a teď ho v tom prezident koupe. Pranice skončila a Okamura se směje. V hlubším slova smyslu musí i prezident vědět, že SPD bude enfant terrible české povolební politiky. Jenomže mnohem mazanějšího a razantnějšího stylu, než byli kdysi přízemní a věčně uřvaní Sládkovci. Jistě to nyní vzbudí úsměv, ale po doporučení Miloše Zemana, aby pokračovaly debaty mezi KSČM ,hnutí ANO a SPD,  je de facto přímou výzvou k urychlenému sestavení vlády. Už je to asi únavné i pro Pražský hrad. Že komunisté a Okamurovci nebudou proti, není třeba zdůrazňovat.


Úsměv ale vyvolá hlavně fakt, že po odchodu Andreje Babiše z Lán se stává vítězem voleb Tomio Okamura. A ne ledajakým – věčné odstrkování SPD z debatních kroužků se Babišovi nyní může pořádně vymstít. Bude to Okamura, který si bude klást požadavky na obsazení ministerstev a bude to hnutí ANO, které tím zároveň projde pevnostní zkouškou. Ne všichni poslanci, jak známo, s objetím Okamury souhlasí. Ať tak či onak, výsledek snahy ovládnout českou politiku a udělat z ní další divizi Agrofertu, se premiérovi v demisi zřejmě nepodařilo. A už vůbec ne v případě vyslovení důvěry, tedy pro Babiše v nové vyjednávací situaci nyní paradoxně nechtěné. Jenomže pro trestně stíhaného člověka a zachování šance na jeho osobní svobodu nutnou. Daň tomu bude rozplynutí největšího Babišova snu - v zahraničí se prezentovat jako schopný šíbr nové doby. Zatím dokázal jen praktiky starých nomenklaturních struktur, které se už pomalu a jistě mstí i samému strůjci.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?