16. červenec 2019    

Když politici dajli medaili nejen Nohavicovi


To je zase rámusu, který teď zaznívá na sociálních sítích. Jarek Nohavica, tož poddajná palica! Jeden slabochuchý příměr za všechny. Vládce Kremlu Putin tohoto maníka namedailoval za umělecký přínos lidu ruskému. Což způsobuje trauma těm, kteří zmíněného pěvce předtím hýčkali v duši. Takže jinak. Žijeme v době, kdy na tom kterém konci světa vládne osoba, jejíž prestiž je úměrná k činům. Činy jsou zase úměrné počtu sympatizantů a názorové války pak mají matematickou značku v podobě ležaté osmičky. Tedy nekonečna.


Zanechme ale na chvíli emocí a zkusme se na Nohavicovu tvorbu dívat očima politiků. Začněme tím, že se najdou i tací, kteří si jeho desku koupí. Poslouchají Nohavicovo sdělení bez toho, že by někdy pomýšleli umělce dekorovat. Prostě chtějí mít tak chvilku pohody. Tu jim Nohavica dopřává. Nic víc, nic méně. A už vůbec nepřemýšlejí, že Nohavica čerpá i z tvorby jiných autorů, které přetaví do aktuálnosti dneška. Ať už je to, a to si přiznejme, například básník Vladimir Vysockij nebo Bulat Okudžava. Vadili snad v našich uměleckých vodách někomu? Naopak, sklízeli ovace ve velkém. Protože jednoduše opravdu uměli. A teď malá protiváha přímo z domoviny – Vladimír Mišík a jeho skvostná deska Kuře v hodinkách byly zčásti zhudebněné básně Josefa Kainara. Paráda, kam ucho doslechne. A taky zralé na metál.

Avšak zpátky k politikům. Vladimir Putin se už dříve netajil, že tvorbu Vladimira Vysockého má dodnes v oblibě. Řekl to v televizní debatě v roce 2012, hned po vítězství v prvním kole prezidentských voleb. To byl dotazován, zda může mít bývalý ruský rozvědčík čas i na kulturní vyžití. Zasmál se té otázce a vychrlil ze sebe úryvky Vysockého básní. Navíc novinářskou sešlost ubezpečil, že podobné vědomostní „záludnosti“ ho sice mohou nachytat na švestkách, ale nikdy ne jako oponenta umělců, kteří už mohou svobodně tvořit. Nejsem jako komunisti, dodal. Protože věděl, že tento politický sebevražedný směr je i v Rusku minulostí. Jiná věc ale je, zda už coby vládce jedné části zeměkoule nechce svůj kulturní rozhled zužitkovat. V tom lze Putina jen obtížně tipovat, nicméně Česko, jako někdejší satelitní stát bývalého Sovětského svazu, bude ruskou říši ještě dlouho zajímat ve všech oblastech. Tím, že žijeme minulostí, kterou si v souvislosti s ruskou anexí často připomínáme, stále žijeme i v jisté v obezřetnosti. A o to víc, kdy někteří naši politici s ne vždy košér politikou Kremlu souzní. Proto každé jeho gesto směrem k obdivu té které osobnosti zavání podezřením, že musí být slouha tamního režimu.


Vězte, že nemusí. Jarek Nohavica před pár lety neměl o Putinovi ani tušení, zrovna tak jako každý druhý z nás. Platí to i obráceně. Jenomže jeden i druhý byl v běhu dalšího času vidět i slyšet, byť každý z jiného pomyslného pódia. Tak se jednoduduše sešli a Putin řekl, umíš chlapče pracovat i s mým oblíbeným Vysockým. Úcta k němu je i moje úcta. Tak tady máš metál a doma to nějak jistě ustojíš. Jako kdysi u nás Vysockij.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946