21. leden 2019    

Když nejsou lidi, pak je i příležitost k názorovým veletočům


Dan Ťok, ministr dopravy. Lhostejno, zda s posvěcením svého šéfa, premiéra Andreje Babiše už v nedemisi. Když se formovalo personální složení vlády s případnou podporou komunistů a sekundováním sociálních demokratů, kolovaly spekulace, že Dan Ťok doministroval. Jeho post by měl připadnout někomu jinému. Dosud sice žádné jméno éterem neprohučelo, ale to tak v zákulisním žonglu, kdo z koho, zpravidla chodí. Což ale ministru dopravy stačilo k tomu, aby předešel svému vyhazovu postojem, že s extremisty a komunisty pobývat ve vládě jest mu proti srsti. Prohlašoval to srdnatě, až by jeden věřil, že to myslí upřímně. A přidával na kadenci každý jiný den, když další persony (Karla Šlechtová, Martin Stropnický) jsou v podstatě již na odchodu.


Že situace na bojišti se mění každým okamžikem, je stará známá hláška z Haškova Švejka. Nově to platí taky, personálie se totiž mění Babišovi přímo před očima. Způsobuje to úporné hledání náhrad za ty, kteří buď z vůle Hradu nebo samotných partají, musejí vyklidit pole. A tak to jde stále dokola, kruh se jednou musí uzavřít. Není totiž příliš lidí způsobilých pro výkon ministerské funkce. Je ale dost náhradníků, kteří než způsobilost, demonstrují ideologickým souzněním se svým šéfem. Ten si je ale dozajista vědom, že by to mohl být dříve nebo později kámen úrazu. Proto raději s vyhazovy těch, kteří už na ministerstvech fungují, raději pokrytecky vyčkává. Protože ti, kteří použili zbytek rozumu a kvůli vzniklé politické krizi raději odchází (Robert Pelikán, Martin Stropnický) nebo už předtím sami odešli (např. Jiří Zlatuška, Kristýna Zelienková), jsou bolavým místem Babišovy strategie obklopit se respektovanými tvářemi.

Mít odborníky ve vládě je taky přáním Andreje Babiše. Zatím jsou to spíše ideologičtí kývači hnutí ANO, ale co naplat, když se nikdo z odborné veřejnosti do politiky nehrne. S politiky prostě netančí. Časový limit na sestavení vlády je ale neúprosný, druhé jmenování už je natolik závazné, že případný třetí pokus, který by Babiš od svých souvěrců dozajista dostal, už by byla v případš neúspěchu nejen ještě smutnější komedie, ale mohl by znamenat i větší odliv voličů hnutí ANO. Byl by to právě čas, který by otupil zájem o tuto politickou úderku.


Babišova nutnost? Pracujme aspoň s těmi, kteří zbyli a nedrážděme sami sebe. Rozuměj, neživme rozkol ve vlastních řadách. Dan Ťok nám prostě zbyl, jiná náhrada nebyla nalezena. Teď ještě vyřešíme Karlu Šlechtovou, na obraně se taky lidi měnit často nemohou. Nedělá to dobrou krev a holka snad už bude mít víc rozumu než nutkání se předvádět. Takže, bratia a sestry, smelo do roboty! Ide samozrejme predovším o mne! Dan Ťok může od teď klidně spát. Na hrdinu si už hrát nemusí. Ani svědomí ho trápit nemusí. Je přece zaměstnancem hnutí ANO, kde názorové veletoče vyučuje právě premiér.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?