21. srpen 2019    

Kdy nastane Noc dlouhých nožů?


Na otazník v titulku příspěvku lze poměrně jednoduše odpovědět. Brzy. Protože tradiční politické strany utrpěly v komunálkách debakl. To dnes ví každé malé dítě, pokud ho politika aspoň trochu zajímá. Slovíčko brzy má tím pádem reálný základ. Svým způsobem to říkají i sami lídři tradičních stran. Už jen tím, jak se snaží výsledky voleb bagatelizovat.. Což je vždy začátek jejich konce a ten jednou musí přijít. Jako že už po něm mnozí jejich spolustraníci volají.


Povolební táborové diskuze mají vždy jeden fenomén. Tím je spousta generálů po bitvě. Zejména v partajích s hubeným volebním výsledkem. Mělo se udělat to, či ono. My vám to říkali, vy jste neposlouchali! A mnohá další sdělení a receptury, jak z toho maléru ven. A samozřejmě kdo za to všechno může. Až si volič řekne, že poražená partaj je vlastně uskupení skrytých géniů. Jeden příklad za všechny – exhejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Sociální demokraty nabádá k mravenčí práci a poctivosti směrem k voličům, jinak partaj prý stojí na prahu politického hřbitova. Knížecí rady od člověka usvědčeného ze lži v přímém přenosu, kdy byl jedním z iniciátorů takzvaného Lánského puče, který měl odstranit tehdejšího premiéra a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Co si volič po výzvách takového člověka řekne? Je dobře, že jsem této partaji svůj hlas nedal a už nikdy nedám. Protože partaj se měla jednou pro vždy zbavit zejména těchto lidí.

Abychom ale nehorovali jen u levicových uskupení. Babišovy miliony zcela určitě neovlivní mínění minimálně části jeho hnutí o tom, že je ve skutečnosti špatný politický manažer. Po volebním debaklu v Praze si bude muset připustit své chyby – nedopustil se totiž první a ve své nadutosti určitě nebude ani poslední. Průšvih s upřednostněním jakéhosi Petra Stuchlíka před Patrikem Nacherem na primátorský post je totiž jednou stranou mince. Tou druhou je nevole podstatné části obyvatel metropole kvůli samotnému hnutí ANO. Takže by příliš neuspěl ani zmíněný Nacher, který z méně atraktivního místa na kandidátce nakonec dostal řádově o několik stovek hlasů víc než ten, kdo měl Prahu fakt nakopnout.

Z toho už se Babiš jednoduše nevylže, i když se o to opět srdnatě snaží. Za vše mohou v Praze starostové za hnutí ANO a především Adriana Krnáčová! Omyl! Byl a je to Babišův pomyslný šálek čaje, který s ním musí poslušně pít celé hnutí. Zde nějaký převrat či přímo odstavění lídra od moci nehrozí, protože ani nemůže. Členové hnutí jsou jeho zaměstnanci, a tak může jako řízená firma skončit jedině v úpadku. Rozuměj v postupném voličském nezájmu či rozpadem vládní koalice. Stovky milionů korun investovaných do politického dobrodružství majiteli hnutí už ale nikdo nevrátí. Pak bude jednat jako byznysmen. Co se nevyplácí, s tím skončí.


Budoucnost dalších dnů, najmě na pražském magistrátu, bude ještě dozajista zajímavá epizoda jeho dějin. Volič zde dal najevo, že kromě tradicionálů chce něco zbrusu nového. A třeba i s dredama. Vše nové ale nemusí být ze zásady špatné. Protože selský rozum je mnohdy účinnější, než politické mudrování nad tím, jaké bude mít to či ono rozhodnutí dopady. Je zde ale otázka, zda z nových adeptů na primátorský post se najde někdo se selským rozumem. Protože chovat se jako sedlák ještě úrodu vůbec nezaručuje. Zatím je to třeba u Pirátů či hnutí Praha Sobě tak nějak obráceně.


(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946