20. únor 2019    

Kdo je Matteo Salvini? Nový nepřítel zkostnatělé EU


Nový ministr vnitra v nové italské vládě. Však znáte Italy – jsou emotivní a hluční. Známe je tak z dovolených v jejich zemi. Teď emoce ministra vnitra doléhají až do Bruselu. Dovolenou kvůli němu si tamní úředníci asi jen tak vybírat nebudou. Tím méně v Itálii, kde se migrantů už nashromáždilo tolik, že by se z nich dala utvořit menší armáda. A právě armádou Salvini začíná Bruselu vyhrožovat. Když už je migrantů moc, je jich prostě příliš. Vyhlížet z moře italské břehy, pro africké běžence jako zemi zaslíbenou? S tím je konec. Vaše lodě obraťte jinam! Buch a stalo se.


To vše už z médií známe. Teď už i Matteo Salvini, který stále zřetelněji dokazuje, že není jen vládním úředníkem, jehož povědomost zmizí pod jinými problémy, o které Itálie nemá nouzi. Zejména s poklesem životní úrovně obyvatelstva, způsobené obrovským státním dluhem. To je ale jiná kapitola, kterou samozřejmě ministr vnitra z titulu své funkce neřeší. Má přece na starosti bezpečnost svých obyvatel. A tak se do té fachy s vervou pustil. Tím pádem i do Evropské unie, jejíž imigrantská politika, respektive její zmatečné postoje, vyvolávají jen další emoce.

Netřeba teď rozebírat řeč diplomatů, je potřeba sdělit vše natvrdo. Postoj Salviniho to do puntíku splňuje. Jinými slovy je třeba k africkým břehům vzkázat, že další naloďování ekonomických běženců bude zbytečné. Zůstanou u italských břehů na moři. Nebude je tam čekat záchranná loď Sorosových neziskovek, ale přímořská pohraniční stráž. Narušitel výsostných vod té které země může být i potopen. Tak zní námořní právo. Tak zní i odpověď ministra Salviniho. Jistě ji slyšeli i v Bruselu. V uších Jean-Cloud Junckera, předsedy Evropské komise, zarputilého zastánce zničení tradiční evropské kultury, zní velmi nelibě. Je to předzvěst jeho konce? Je to poplašné bušení tyčí do železné kolejnice, aby i jiné státy přiměla Itálie k revoltě? Už tak se bruselským úředníkům špatně spí kvůli aktuálnímu osudu německé kancléřky Merkelové. Domácí politická scéna se totiž pod ní otřásá mnohem intenzívněji, než kdykoliv předtím.


Kdo s ní nejvíc lomcuje? Tamní ministr vnitra Seehofer. Vyhrožuje jednostrannými kroky. Ti zatracení vnitráci, takhle nám kazit léto! Poněkud zkažené už je nyní – výhled do příštích pár měsíců bude pro osud Evropské unie zrovna tak mlhavý, jako je unijní politika sama. A z té pomyslné mlhy se mohou vynořit jen děla námořní pohraniční stráže. A taky kdekoliv tam, kde už pohár trpělivosti přetekl.


(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?