24. říjen 2019    

Kde bude bivakovat Vít Rakušan se svým STANem?


Volební sjezd hnutí Starostové a nezávislí (STAN) stojí rovněž za zmínku, když už jsme na této stránce psali o jiných sjezdech, tu o nudných, ondy naopak vzrušivějších. Výsledek je ale vždy stejný – potvrdí se, nebo zvolí nový předseda, a pak hajdy zpět do života. To je právě moment, který pak rozhoduje, zda další volební sjezd nebude případně jen labutí písní té které strany, co předtím vybízela k většímu vzepětí směrem k voličům a s jejich pomocí pak k účasti v příštích vládách.


Nebudeme ale malovat čerta na zeď v případě STAN, ten tuto partaj straší tak jako tak už delší dobu. Její pohyb na pomyslném potleskoměru se zatím spíše podobá předsmrtné křeči živočicha, přesto setrvávajícího v bojovné pozici. Nepadl, ale sílu k útoku už nemá. Když ale ještě stojí na nohou, zkusme s tím něco udělat. Uzdravme ho, to především. Nohy nyní expředsedy Petra Gazdíka už nevyhovují. Poznal to sám a předsednický post proto uvolnil jedinému kandidátovi. Novým šéfem a oporou v tažení směrem k voličům se stal Vít Rakušan. Na rozdíl od svého předchůdce je výrazně lépe rétoricky vybaven, mluví spatra a v logických souvislostech. To pozná každý, kdo chce poslouchat a nemusí vydržet řeči o ničem.

Nicméně je to pro STAN pořád málo. Finesa, jak získat voliče, je totiž úplně někde jinde. Nepaktovat se se stranami kvůli většímu volebnímu potenciálu, tedy svézt se s někým, kdo má větší naději uspět. Jestli se Vít Rakušan zaklínal po svém zvolení tvrdou fachou stranických makáčů, kteří v podstatě anonymně odvádějí práci mouřenína, nesmí lpít jen na mediálním obrazu nejužšího vedení. To byla především Gazdíkova chyba, umocněná bezbarvým mediálním výstupem v každém ohledu. Upjatost někdejšího kantora je ke škodě vždy, když použije výklad problému jako učební látku, která zajímá jen šprty. Těch je ve třídě vždy menšina, tak je to i s voliči. A že jsou po čertech i pěkně zlobiví, poznalo hnutí STAN právě za Gazdíka. Než ho poslouchat, tak raději pod lavicí budeme hrát karty. Kantor pak jako by nebyl. A nikdy tímto způsobem pak ve třídě přítomen ani nebude.


Symbolický stan, který expředseda předal na sjezdu svému nástupci s doporučením údržby v čistotě a jeho zvětšení jen dokazuje, že Gazdík může mít smysl pro symboliku, ale na její naplnění už nikoliv. Jinak by byl zmíněný dárek už dávno velký jak cirkusové šapitó a pořádek by v něm dělal schopný principál. Stále ale platí, že den se nemá chválit před večerem s narážkou na světlo naděje, která svitla se zvolením Víta Rakušana. Jeho vize poskytnout volební právo šestnáctiletým je zajímavá představa. Zejména v momentě, kdy se omladina zajímá o cokoliv jiného než o politiku. Nahánět voliče všemi směry a věkovými kategoriemi ještě může být legrace. Proč? To až se na sociálních sítích omladina domluví, že bude volit radši někoho jiného, kdo k ní nehovoří v kravatě, ale rovnou ze skateboardu. Představte si na tom prkně kteréhokoliv obstarožního strýce z politiky a každá chmura vás hned přejde. Jen Víta Rakušana by pak nemusela.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946