20. březen 2019    

Kára s novičokem. Prezident hot, Babiš čehý


Dějí se to věci kolem každodenně skloňovaného jedu novičok. Teď už z dalších povolaných úst víme, že se u nás nevyráběl. Sdělil nám to premiér Andrej Babiš. Hlavu státu Miloše Zemana tak upozornil, že se ve svém soudu, štandopéde zužitkovaném Moskvou, poněkud mýlí. Respektive rozdílné vnímání slov, jako jsou výroba a testování, svedla prezidenta k uspěchané nesprávné interpretaci. Že i k vyzrazení utajovaných skutečností je už jako by vedlejší. Připomíná to epizodu z filmu Poslušně hlásím, kdy ve vlaku na cestě na frontové pozice se důstojnická sešlost z telegramu dozvídá, že další informace o utajovaném útoku na nepřítele budou uveřejněny v zítřejších novinách. Po vynálezu televize to měl Miloš Zeman o mnoho snazší. Vědeli jsme to všichni hned.


Což o to, teď už i víme, že termíny výroba a testování v minulosti nepřesně použil i šéf Vojenského výkumného ústavu, kde byla látka zkoumána. Vida, jak stačí pouhé slovo k vyvolání zmatku, ať už ho jako pozdější argument použil kdokoliv. Kdyby to mělo jen dopad na domácí půdě, mohli jsme se zasmát a kára s čímkoliv by se dala táhnout dál. Errare humanum est – mýliti se je lidské. Bezpečnostní informační služba (BIS) pak rovněž pracovala s informacemi, které měla z odborného hlediska k dispozici. Předala je na příkaz prezidenta, komu jinému, než prezidentovi. Vojenské zpravodajství rovněž. Dvojí vysvětlení, použito jedno. Jaké, už taky všichni víme. Od prezidenta Zemana. To první se šéfovi BIS poněkud vymstilo – Miloš Zeman jej odmítl jmenovat generálem. Prý takovou šarži nedělají hvězdy, ale charakter. Slovo jak vyšité od člověka, který dodnes nevyjádřil omluvu vnučce prvorepublikového novináře Ferdinanda Peroutky za imaginární článek v Lidových novinách o sympatiích k Adolfu Hitlerovi. Dokonce ani po soudním verdiktu, že si hlava státu jednoduše vymýšlela. Řada dalších lidí, kteří upadli v Zemanovi nemilost jen kvůli tomu, že pravda na Hradě zvítězit nesmí, by mohla o podstatě slova charakter v jeho případě dlouze vyprávět.


Jestli noviny přinesou další utajované skutečnosti se v rozmachu myšlenkových pochodů Miloše Zemana asi vyloučit nedá. Třeba se jednou od něj dozvíme, že stále kontroverznějším prezidentem byl jeho dvojník. Národ Švejků společenství NATO ještě asi dost zavaří.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)


Hlasovali byste pro povinnou volební účast?